Fiasko Budżetu Obywatelskiego

W tym roku do Budżetu Obywatelskiego wpłynęło zaledwie 71 projektów. To o ponad połowę mniej niż w poprzedniej edycji!

W ciągu jednego roku formuła Budżetu Obywatelskiego nie mogła się wyczerpać. W Bytomiu jest tak dużo zaniedbań, że nie ma ulicy, na której nie byłoby czegoś do zrobienia. Mimo to jednak liczba projektów w drugiej edycji budżetu partycypacyjnego gwałtownie spadła. Urząd Miejski doszukuje się przyczyn tego zjawiska w wyłączeniu obiektów oświaty z zakresu możliwych do zrealizowania inwestycji. Jest to błędna interpretacja, ponieważ do budżetu można zgłaszać nie tylko budowy kolejnych placów zabaw i boisk, ale również proste prace jak np. ułożenie nowego chodnika, nasadzenie drzew wzdłuż ulicy, czy załatanie dziury w asfalcie. przecież zapotrzebowanie na takie projekty są w całym mieście, a mimo to mieszkańcy ich nie zgłosili.

W tym roku najwięcej propozycji do Budżetu Obywatelskiego złożono w Śródmieściu - 29. Dalej jest już przepaść. W Miechowicach zgłoszono tylko 9 inwestycji, na Stroszku i Dąbrowie Miejskiej 7, w Szombierkach 5, natomiast na Rozbarku i w Łagiewniakch po 4. W najmniejszych dzielnicach budżet poniósł największą klapę. Na Karbiu zaproponowano tylko 3 projekty, w Stolarzowicach, Suchej Górze i Górnikach po 2, a na Bobrku zgłoszono zaledwie 1 projekt.

Przyczyn fiaska tegorocznej edycji jest wiele. Przede wszystkim słaba promocja wpłynęła na niskie zainteresowanie. W zeszłym roku Urząd Miejski wydał specjalną gazetkę informacyjną, w której objaśniono zasady Budżetu Obywatelskiego. Miejscy kurierzy dostarczyli ją aż do 72 tysięcy punktów adresowych, czyli do blisko połowy populacji Bytomia. Oprócz tego o budżecie informowało 10 bilbordów przy głównych drogach, ogłoszenia w prasie, a na stronie UM stworzono specjalny dział. W tym roku nie zdecydowano się na wydanie gazetki, natomiast pozostałe działania promocyjne nie były wystarczająco skuteczne.

Dużym problemem było unieważnienie przez wojewodę śląskiego uchwały Rady Miejskiej w sprawie organizacji tegorocznej edycji, dlatego wstrzymano się z reklamowaniem Budżetu Obywatelskiego do czasu uregulowania kwestii prawnych. To nastąpiło chwilę przed zakończeniem przyjmowania zgłoszeń. Następnie przesunięto termin składania projektów o dwa tygodnie, ale to okazało się zbyt krótko, aby nadrobić stracony czas.

Budżet Obywatelski jest organizowany w Bytomiu dopiero drugi raz. Mieszkańcy nie znają jeszcze zbyt dobrze tego narzędzia i nie wiedzą jak z niego korzystać. Podobnie jest w innych miastach, dlatego urzędy każdorazowo wydają specjalne przewodniki, które objaśniają obywatelom jak można zgłaszać projekty, czego mogą dotyczyć i gdzie należy je składać. W Bytomiu właśnie tego zabrakło, czego skutkiem jest mała liczba projektów. Zgłosili je jedynie najbardziej zaangażowani mieszkańcy, którzy wiedzieli jak się do tego zabrać. Cała reszta albo nie dowiedziała się o Budżecie Obywatelskim, albo nie miała pojęcia w jaki sposób mogą wziąć w nim udział.

Przeczytaj też: Szkolny Budżet Obywatelski

Jeśli w przyszłym roku urzędnicy zdecydują się włączyć szkoły do Budżetu Obywatelskiego, to znowu zdominują one głosowanie i nie dadzą szans zwykłym mieszkańcom. Miasto powinno wyciągnąć wnioski ze swoich dwuletnich doświadczeń i zobaczyć jak w tej dziedzinie radzą sobie inne miasta. W lutym Rada Bytomskich Organizacji Pozarządowych zorganizowała debatę na temat Budżetu Obywatelskiego, w której wzięła udział Agata Marcinowska, naczelniczka Kancelarii Prezydenta Miasta. Wnioski ze spotkania w postaci 30 propozycji zmian w zasadach bytomskiego budżetu partycypacyjnego przekazano na piśmie prezydentowi, lecz ostatecznie w uchwale Rady Miejskiej uwzględniono tylko 3 z nich. Być może ratusz powinien jednak skorzystać z sugestii społeczników, które wcześniej pominął?

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt budzet rozbark

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego!

Byt budzet rozbark

Projekty zweryfikowane, za moment głosowanie

Bytomski5 piniondze

Szkolny Budżet Obywatelski

Bytomski5 piniondze

Budżet Obywatelski: głosowanie do piątku!

Byt ewaluacja budzetu obywatelskiego

Radni mają gdzieś Budżet Obywatelski?

Byt ludzie rynek

Miesiąc na zgłoszenia do Budżetu Obywatelskiego

Bytomski4 miasto ludzie

Projekty do budżetu obywatelskiego tylko do piątku