Parkomaty do zmiany

Byt parkomaty stary nowy

Przez ponad pół roku nowe parkomaty stały zamknięte w skrzyniach na bytomskich ulicach. Teraz wreszcie mają zostać uruchomione.

Jeszcze w listopadzie zeszłego roku informowaliśmy o pojawieniu się czarnych skrzyń tuż obok dotychczasowych parkomatów. Wyjawiliśmy, że kryją się w nich nowe urządzenia, które w lutym miały zastąpić dotychczas używane automaty parkingowe. Tak się jednak nie stało. Dopiero w lipcu zdjęto skrzynie i przystąpiono do uruchamiania systemu.

Nowe parkomaty stawia KZK GOP realizujący projekt Śląskiej Karty Usług Publicznych. ŚKUP ma być elektroniczną kartą, taką jak bankomatowa, którą mieszkańcy ponad dwudziestu gmin w województwie będą mogli używać jako odnawialny bilet komunikacji miejskiej lub środek płatniczy w gminnych placówkach (domy kultury, baseny etc.). W sześciu miastach - Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Piekarach Śląskich, Tychach i Zabrzu - KZK GOP ma w ramach projektu przejąć obsługę stref płatnego parkowania. Właśnie tam ustawiono ponad 200 automatów mających przyjmować nie tylko gotówkę, ale również płatności elektroniczne za pośrednictwem ŚKUP.

Przedsięwzięcie warte blisko 190 mln zł co rusz zalicza kolejne opóźnienia. Pierwotnie karta miała być rozdawana mieszkańcom regionu już w 2013 roku, ale wykonawca nie był w stanie dotrzymać tego terminu. Według aktualnych planów karty mają wejść do powszechnego użytku po 30 września. Wykonawca, konsorcjum firm Asseco Poland i mBanku, najprawdopodobniej będzie musiało zapłacić przeszło 20 mln zł kary umownej za opóźnienia. KZK GOP musi zakończyć projekt jeszcze w tym roku, bo inaczej będzie musiał zwrócić unijną dotację.

Automaty parkingowe ustawione w Bytomiu mają zacząć działać na jesieni. Umowa z dotychczasowym operatorem Strefy Płatnego Parkowania obowiązuje do 27 listopada, lecz wcześniej miasto może ją wypowiedzieć. Gdy to nastąpi, firma City Parking Group będzie musiała zdemontować stare parkomaty i uprzątnąć miejsca, w których stały. Nowe urządzenia wyprodukowane w Rumunii mają działać w temperaturach od -25 do +50 stopni Celsjusza. Nie groźne im będą nawet przerwy w dostawie prądu, ponieważ wyposażono je w akumulatory, które w przypadku braku zasilania podtrzymają pracę automatu. Obsługa będzie odbywać się za pomocą ekranu dotykowego, natomiast do środka będzie można wrzucać monety o nominałach od 10 groszy do 5 złotych. Oprócz tego będzie można w nich płacić kartą ŚKUP. Kolejną nowością będzie wydawanie reszty, ale tylko z pięciu złotych.

Po wakacjach ma nastąpić odbiór techniczny nowych parkomatów i testy. W Katowicach trwały one aż dwa i pół miesiąca, więc termin oddania ich do użytku pod koniec listopada wydaje się dość prawdopodobny.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Będą nowe parkomaty

Byt bilety tramwaj

KZK GOP wycofuje papierowe bilety

Byt bilety okresowe kzk gop

Pożegnajcie się z papierowymi biletami KZK GOP

Strefa platnego parkowania batorego

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. Na auto służbowe...

Byt 20210323 143413m

Parkowanie w Bytomiu nie za gotówkę. Płatność w...

Bytomski5 parkomat2 d lekszycki

W strefie zaparkujesz za darmo

Bytomski5 strzelcow

Utrudnienia na ulicy Strzelców, rusza remont