Karty ŚKUP już dostępne

Od 1 października można ubiegać się o wyrobienie Śląskiej Karty Usług Publicznych. Wnioski o jej wydanie będą przyjmowane w 40 punktach w całym województwie śląskim.

Byt karta skup

Spersonalizowane karty ŚKUP będą wydawane na podstawie pisemnego wniosku – od kilku dni można złożyć go osobiście w 40 punktach obsługi. Chcąc wypełnić formularz musimy podać dane osobowe – imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL. Niezbędne jest także dołączenie do wniosku zdjęcia – fotografii w formacie legitymacyjnym.

– Może być ona przyniesiona w formie papierowej – wówczas zostanie na miejscu zeskanowana (może być również zeskanowana z dokumentu, np. dowodu osobistego). Zdjęcie można wykonać również na miejscu, w tym celu wszystkie punkty wyposażone zostały w kamery cyfrowe. Karta wydawana będzie w ciągu jednego dnia roboczego od złożenia wniosku – tłumaczy rzecznik KZK GOP, Anna Koteras.

Punkty obsługi będą czynne w godzinach 8-18 w dni robocze i 9-15 w soboty. Pory mogą nieznacznie różnić się w przypadku obiektów zlokalizowanych w centrach handlowych. Każdy, chcący złożyć wniosek o kartę ŚKUP, musi mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.

– Przy odbiorze karty pracownik poprosi o wylegitymowanie się dowodem tożsamości. Karta wydana zostanie wyłącznie, jeśli dane zawarte w dokumencie będą zgodne z tymi, które zostały podane we wniosku – mówi Anna Koteras.

Nie będzie możliwe odbieranie karty w imieniu osoby trzeciej, bez odpowiedniego pełnomocnictwa. Każdy, kto chciałby to zrobić musi wypełnić odpowiedni dokument – wzór upoważnienia stanowi załącznik nr 1 do regulaminy karty.

– Dokument ten nie musi być wypisany na formularzu, może zostać przygotowany odręcznie. Musi on zawierać: imię i nazwisko oraz adres i nr PESEL osoby, która ubiega się o kartę i jej podpis, a także imię i nazwisko pełnomocnika wraz z numerem dokumentu tożsamości, którym się legitymuje – dodaje Anna Koteras.

Nieco łatwiejsza jest procedura uzyskiwania karty niespersonalizowanej. Można ją odbierać, również od 1 października, w wyznaczonych do tego 40 punktach obsługi. Podczas jej wydawania obsługa będzie pobierała kaucję zwrotną w wysokości 20 zł. Kartę można w każdej chwili zwrócić i odzyskać wpłacone środki.

Jaka jest różnica pomiędzy kartami? Ze spersonalizowanej może korzystać wyłącznie jej posiadacz, niespersonalizowana jest z kolei do dyspozycji każdej osoby, która w danej chwili ją posiada. Na karcie spersonalizowanej można kodować wszystkie rodzaje biletów okresowych imiennych, niespersonalizowana obejmuje z kolei wyłącznie bilety okresowe na okaziciela.

Przypominamy, że Śląska Karta Usług Publicznych jest wynikiem współpracy 21 gmin oraz KZK GOP-u. Obecnie będzie pełniła funkcje biletu na komunikację miejską, docelowo ma jednak umożliwiać płacenie za parkowanie, korzystanie z niej w bibliotekach, instytucjach sportu i kultury oraz urzędach.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon