Jak Agora wpływa na Bytom?

Czy postindustrialne miasto takie jak Bytom może czerpać korzyści z działalności dużej galerii handlowej w centrum? To zagadnienie zbadał w swojej pracy dyplomowej Wojciech Sałabun. Jej szczegóły przedstawi na specjalnym spotkaniu.

Byt agora noc deszcz

Od trzech lat Towarzystwo Miłośników Bytomia realizuje program promocji prac licencjackich i magisterskich o Bytomiu. Organizacja zaprasza autorów do przedstawiania swoich opracowań na publicznych spotkaniach. Dzięki temu pomysły i wnioski absolwentów uczelni wyższych nie trafiają do szuflady, lecz wychodzą na światło dzienne.

Jedno z takich wydarzeń będzie miało miejsce 13 kwietnia o godzinie 17:00 w Biurze Promocji Bytomia. Jego uczestnicy poznają dwie prace dotykające różnych zagadnień. Jako pierwsza wystąpi Anna Czarna-Wiatrowska, która zaprezentuje projekt zespołu mieszkaniowego w Szombierkach sąsiadującym z zabytkowym osiedlem robotniczym w Bobrku. Chcąc podjąć próbę odpowiedzi na brak nowej oferty mieszkaniowej w Bytomiu autorka uwzględniła założenia układu urbanistycznego oraz form architektonicznych historycznej zabudowy w najbliższym otoczeniu i wykorzystała istniejące atrakcyjne tereny zielone. Projekt łączy mieszkania, pracę, wypoczynek i kulturę.

Następnie zgromadzonym zostanie przedstawiona praca licencjacka Wojciecha Sałabuna, który dokonał naukowej oceny wpływu powstania galerii handlowo-usługowej w centrum dużego miasta postindustrialnego na rozwój miasta rozpatrywany jako rozwój gospodarczy, ekonomiczny, społeczny oraz przestrzenny. Autor założył pozytywny wpływ powstania Agory na rozwój Bytomia. W swojej pracy dowodzi, że nowa oferta usługowa pozwala na osiągnięcie korzyści nie tylko finansowych i gospodarczych, ale także wpływa na postawy mieszkańców, powodując rozwój społeczny i kulturowy w mieście.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon