Becetka bez dofinansowania

Miasto nie otrzyma unijnego wsparcia na budowę Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe. Projekt nie znalazł się na liście inwestycji, którym przyznano dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

W zeszłym tygodniu Miejski Zarząd Dróg i Mostów ogłosił przetarg na budowę Becetki. Jak można dowiedzieć się z dokumentacji, ma ona stanowić nowy ciąg drogi wojewódzkiej w Bytomiu. Z tego względu miasto ubiegało się o ok. 251 mln zł na tę inwestycję z Osi Priorytetowej RPO obejmującej budowę i przebudowę dróg wojewódzkich.

Spośród dwunastu projektów zgłoszonych do konkursu Zarząd Województwa Śląskiego przyznał dofinansowanie na siedem z nich. Becetka znalazła się poza listą podstawową, uzyskując niemal najniższą liczbę punktów ze wszystkich inwestycji. Umieszczono ją jednak na liście rezerwowej, lecz ze względu na jej wartość (jest drugim najdroższym projektem w konkursie), są nikłe szanse, aby Bytom otrzymał środki na jej realizacje w przypadku niepowodzenia któregoś z projektów z listy podstawowej.

- Gmina liczy jednak, że środki na realizację inwestycji zostaną jeszcze przesunięte i tym samym zauważone będą potrzeby miasta - poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, prawdopodobnie jesienią zostanie ogłoszony kolejny konkurs, w którym Bytom może uzyskać dofinansowanie na budowę nowej trasy.

Jeśli ostatecznie nie dojdzie do budowy Becetki, pod znakiem zapytania stanie projekt centrum przesiadkowego na placu Wolskiego. Przewiduje on przebudowę układu drogowego w rejonie dworca, który uwzględnia połączenie z Becetką. W sytuacji, gdyby węzeł między Szombierkami a pl. Wolskiego miał nie powstać, planowane zmiany miałyby znacznie mniejszy sens.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wizualizacja BeCeTki na odcinku od skrzyżowania ul. Strzelców Bytomskich i Odrzańskiej

Ruszył przetarg na budowę Becetki

Byt becetka koncepcja

Budowa trasy północ-południe coraz bliżej [MAPKA]

Byt becetka koncepcja

Zabraknie 100 mln zł na Becetkę?

Bytomski2 faldyobwodnicabytomslajder

Becetka wraca do gry

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Byt nowy wymiar inwest

Bytom w nowym wymiarze