Tradycyjnie i alternatywnie. Odkrywamy piękno Bytomia

Witraż z motywami górniczymi w kamienicy, ozdobne, choć do dzisiaj nierozszyfrowane portale, trójkątna klatka schodowa. Bytom wypełniony jest niezwykłymi atrakcjami. Opowiada o nich miłośnik miasta Adam Maniura, z którym odkrywamy urokliwe miejsca w ramach akcji „Przerwa na Bytom”.

Byt ab adam maniura

„Przerwa na Bytom” to akcja, która zachęca bytomian do odkrywania fascynujących miejsc i historii miasta. Już 19 czerwca mieszkańcy ruszą na spacer po miejskich cmentarzach, by poznać ich niezwykłe losy. Co jeszcze warto zobaczyć w mieście?
Warto zacząć od Rynku, jednej z najstarszych części miasta. Ta część przez lata była „obudowywana” – jak cebula – przekształcając się w duże miasto. Znajdował się tutaj Ratusz, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z okresu średniowiecza. Należy też zajrzeć do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w którym poczujemy historię i wiek Bytomia. Mamy tu ozdobne portale, z których przebija autentyczność, czy krucyfiks i obrazy książąt z XVIII wieku.

Zachwycić można się też bytomskimi kamienicami.
Adam Maniura, miłośnik Bytomia, autor strony bytominside.pl: - Uwielbiam kamienice ze świetlikami na szczycie, dzięki którym oświetlana jest klatka schodowa. Jedną z nich znajdziemy w kamienicy przy ulicy Rycerskiej, gdzie usiądziemy też w dobrych knajpkach, jeżeli zechcemy zrobić sobie przerwę. Przy ulicy Brzezińskiej mamy niesamowitą kamienicę z trójkątną klatką, to znaczy schody są tak łamane, że układają się w trójkąt, a zwykle mamy czworokąt.

Znajdziemy jakieś inne nietypowe elementy?
- W jednej z kamienic przy ulicy Olejniczaka warto zobaczyć witraż. Jak często widuje się witraż w takim miejscu? Ten dodatkowo posiada motywy górnicze, przyjrzyjmy się im z bliska. Perełki znajdziemy też przy ulicach Mickiewicza czy Oświęcimskiej. To często klatki zaniedbane, ale posiadają swój nieodparty urok, tajemnicę.

A jeśli myślimy o alternatywnej ścieżce zwiedzania?
- Należy zobaczyć całą industrialną otoczkę Bytomia. Szyb Krystyna kopalni Szombierki czy elektrociepłownię, która jest fenomenalnym miejscem, ale niszczeje. Kopalnia to są historie ludzkie z ojca na syna. Moja cała rodzina była związana z kopalnią. Tam zginął mój dziadek, pracował ojciec. W elektrociepłowni mamy dużą aulę ze sklepieniem łukowym. Niestety część produkcyjna jest zaniedbana, ale za to malownicza. Tak czy inaczej elektrociepłownia to prawdziwy ewenement.

Gdzie kończymy trasę?
- Z ciekawości, a może jako nietypowy punkt zwiedzania warto przejechać się tramwajem nr 38, który jeździ tylko jedną ulicą – Piekarską – niedaleko Agory Bytom. Trasa liczy trochę ponad kilometr i nie ma zakrętów. Tramwaj jeździ po jednym torze w tę i z powrotem. W dodatku to stary niewielki tramwaj z drewnianymi siedziskami z połowy XX wieku. Piękna sprawa.

„Przerwa na Bytom” ma zachęcić bytomian i mieszkańców regionu do odkrywania fascynujących miejsc i historii miasta, a także pokazać, że jest w nim mnóstwo atrakcji i okazji do spędzania wolnego czasu. W akcji biorą udział: Opera Śląska, Teatr Górnośląski, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Muzeum Górnośląskie, Bytomskie Centrum Kultury, Kino Cinema City, Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”, Klub Muzyczny Pin-Up! oraz OSiR, Armada Golf Club, Laserhouse (laserowy paintball), Skarpa (ścianka wspinaczkowa) i Jatomi Fitness. Codziennie od 23 maja do 12 czerwca 2016 r. dostępnych będzie ponad 80 bezpłatnych wejściówek do tych miejsc.

fot. Adam Maniura / Bytominside.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szombierki na starych zdjęciach

Szombierki na nostalgicznych zdjęciach sprzed pół wieku

Muzeum Górnośląskie, Bytom

Gmach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zabytkiem

Bytom którego nie ma

Zaginione miejsca Bytomia. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały

Byt sutuhali

Tajemnice legendarnego wzgórza Sutuhali na...

Byt bytomskie pocztowki

Kolekcja unikatowych pocztówek za... 15 złotych!

Byt dziura teatr rozbark

Na Rozbarku powstanie pomnik

Byt bartkow ritter

Tajny tunel bytomskich masonów? [VIDEO]