Sztuka ma się dobrze. Bytom inspiruje artystów

Kina, teatry, muzeum oraz różne alternatywne miejsca. Tutaj naprawdę warto spędzać czas obcując ze sztuką i jej twórcami. Sprawdź, dlaczego postindustrialny, miejski świat inspiruje artystów i młodych ludzi do działania.

Byt ab kronika 2

Sztukę i kulturę miasta można poznać dzięki trwającej do 12 czerwca akcji pod hasłem „Przerwa na Bytom”. Idea codziennie zachęca mieszkańców Bytomia i całego regionu do łączenia przyjemnego z pożytecznym i spędzania czasu w objęciach kultury, sztuki, a także rozrywki czy sportu. W akcję zaangażowało się multum lokalnych instytucji. Można je odwiedzić za darmo, wystarczy jedynie zrobić zakupy, by odebrać wejściówkę, która uprawni między innymi do zobaczenia twórczości młodych artystów zainspirowanych Bytomiem.

Dzięki ciągłym przemianom, licznym kontrastom oraz intrygującej tożsamości, miasto jest nie tylko inspiracją dla artystów, ale także daje impuls do działania. Bytom to również miejsce postindustrialnego dziedzictwa i setek możliwości spędzania wolnego czasu. Nieprzypadkowo to właśnie tutaj rodziła się turystyka alternatywna, która jest okazją do zobaczenia miejsc tajemniczych i zapomnianych.

Alternatywne miejsca i ludzie

W dużej mierze dzięki młodym artystom - jeszcze do niedawna stare, szare i postindustrialne miasto - odżywa. Sztuka, muzyka, edukacja, teatr, dizajn, architektura czy alternatywna turystyka - łączą się tutaj w przestrzeni publicznej w jedną całość i są prawdziwą inspiracją. A wszystko w centrum poprzemysłowego Górnego Śląska.

- W bytomskim Muzeum Górnośląskim jest ważna kolekcja sztuki współczesnej, posiadająca ciekawszy zbiór dzieł legendarnych śląskich artystów - Andrzeja Szewczyka, Jerzego Lewczyńskiego, Andrzeja Urbanowicza czy Zofii Rydet, ale też wybitnych artystów, którzy swoje prace tworzyli na Śląsku - wymienia Stanisław Ruksza, dyrektor programowy Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” w Bytomiu.

W „Kronice” debiutowało wielu artystów dzisiejszej sceny ogólnopolskiej, którzy wywodzą się ze Śląska czy samego Bytomia, a teraz wystawiają w ważnych instytucjach w Polsce i za granicą. To m.in. Andrzej Tobis, Łukasz Jastrubczak, Szymon Kobylarz, Łukasz Surowiec, Natalia Bażowska, Piotr Bujak, Michał Smandek czy Bartosz Zaskórski i Dorota Hadrian.

Szarość nabiera kolorytu

Wśród najmocniejszych stron kulturalnego Bytomia można wymienić elastyczność i korzystanie z rozmaitych środków przekazu, które pokazują rzeczywistość na wiele sposobów. Także sztuki wizualne, jak teatr czy taniec, tworzą tutaj silne grupy artystyczne. Lista wszystkich wydarzeń, które w przestrzeni publicznej edukują mieszkańców Bytomia jest naprawdę długa.

- W kręgu młodej i otwartej na nowe formy publiczności warte podkreślenia będą: Festiwal Muzyki Nowej, kolekcja sztuki współczesnej Muzeum Górnośląskiego, alternatywny ośrodek kultury TSA Wolne Tory, Festiwal Teatromania czy wszelka oddolna działalność - wylicza Stanisław Ruksza.

Instytucji i wydarzeń jest tak wiele, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a młodzi ludzie w szczególności, bo Górny Śląsk to miejsce płynnych granic. - Wielu artystów tworzy w jednym mieście, w innym mieszka, jeszcze w innym wystawia – dopowiada dyrektor programowy CSW „Kronika”. Wspólnym mianownikiem dla nich staje się kultura i Bytom.

„Przerwa na Bytom” ma zachęcić bytomian i mieszkańców regionu do odkrywania fascynujących miejsc i historii miasta, a także pokazać, że jest w nim mnóstwo atrakcji i okazji do spędzania wolnego czasu. W akcji biorą udział: Opera Śląska, Teatr Górnośląski, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Muzeum Górnośląskie, Bytomskie Centrum Kultury, Kino Cinema City, Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”, Klub Muzyczny Pin-Up! oraz OSiR, Armada Golf Club, Laserhouse (laserowy paintball), Skarpa (ścianka wspinaczkowa) i Jatomi Fitness. Codziennie od 23 maja do 12 czerwca 2016 roku dostępnych będzie ponad 80 bezpłatnych wejściówek do tych miejsc.

fot. Marcin Wysocki

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon