Drugie życie drewnianego kościółka

Spalony przed trzema laty kościółek z Bobrka zostanie odbudowany na terenie chorzowskiego skansenu. Prace budowlane już się rozpoczęły i jeszcze w tym roku będzie można znów przekroczyć jego próg.

Byt kosciolek bobrek

Przed II wojną światową w Bytomiu istniała spora społeczność ewangelików. Sama parafia miechowicka w 1927 roku liczyła ok. 2300 wiernych. Aby skrócić swoim pracownikom drogę na nabożeństwa zarząd Huty "Julia" w 1931 r. przekazał parcelę pod budowę niewielkiego kościoła filialnego w Bobrku. Jego budowa trwała zaledwie kilka miesięcy, co było możliwe dzięki zastosowaniu konstrukcji z prefabrykatów firmy Christoph un Umack - tej samej, która trzy lata wcześniej wzniosła dom Alberta Einsteina. Na jego wyposażenie "zrzucili" się wierni i parafie z całej okolicy (m.in. Miechowic, Bytomia, Zabrza, Gliwic), a nawet z Wrocławia. Uroczystość poświęcenia kościoła odbyła się w 29 czerwca 1931 r.

Po 1945 r. przez pewien okres miejscowi ewangelicy byli pozbawieni swojego kościoła, lecz po jego odzyskaniu udało się przeprowadzić remont i wznowić odprawianie nabożeństw. Choć po wojnie liczba protestantów w okolicy znacząco się zmniejszyła, to wierni spotykali się w świątyni w Bobrku jeszcze w pierwszej dekadzie tego wieku. Niestety w późniejszych latach dużym problemem stały się akty wandalizmu i kradzieży, w wyniku których stan budynku bardzo się pogorszył i kilkakrotnie o mały włos uniknięto jego spalenia.

Niestety w końcu do tego doszło 23 lipca 2014 roku. Drewniany kościółek został podpalony. Ogień strawił wieżę oraz dach. Na szczęście dzięki szybkiej interwencji Straży Pożarnej udało się uratować resztę. Ocalałe elementy budynku zostały zabezpieczone przez Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny celem późniejszej rekonstrukcji na terenie Parku Śląskiego. Było to możliwe dzięki przekazaniu blisko 200 tys. zł przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Teraz odbudowa kościółka z Bobrka wreszcie staje się faktem. Skansen w Chorzowie otrzymał na ten cel ok. 650 tys. zł z nadwyżki budżetowej województwa, co pozwoliło ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę. Została nim firma Konior Przedsiębiorstwo Budowlane z Katowic, która zobowiązała się zrealizować to zadanie za ok. 1,5 mln zł. Prace już ruszyły i udało się przeprowadzić prace ziemne przy budowie fundamentów. Rekonstrukcja powinna potrwać pół roku. Otwarcie kościółka zaplanowano na połowę września.

W międzyczasie muzeum przygotowuje się do wyposażenia świątyni. Oryginalne krzesła, ołtarz i ambonę udało się zachować, ale resztę będzie trzeba odtworzyć. Z tego względu skansen prosi o pomoc w znalezieniu kolorowych zdjęć wnętrza kościółka, by jak najwierniej odtworzyć jego pierwotny wystrój. Wszystkie osoby, które posiadają takowe fotografie - również z uroczystości - są proszone o kontakt z pracownikami Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych pod numerem telefonu 32 241 07 18 wew. 212.

Zgodnie z uchwałą Sejmiku 2017 rok w województwie śląskim jest Rokiem Reformacji. Otwarcie kościoła z Bobrka po rekonstrukcji będzie elementem obchodów 500-lecia reformacji. Uroczystość odbędzie się 13 września na terenie Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Lech Dyblik podczas widowiska historycznego w Miechowicach

Widowisko historyczne "Walki o Miechowice 45". Kto wystąpi?

Część Górnego Śląska w średniowieczu

Bytom stolicą Zagłębia! Spokojnie, to historia alternatywna

Byt szlakamiiirp

„Szlakami II RP” – przewodnik po województwie...

Byt dystrybutory strazacka

Dystrybutory zniknęły sprzed strażnicy. Jeden...

Byt bartkow dom kalek

Tajemnice Domu Kalek [VIDEO]

Byt heinrich schulz beuthen

Heinrich jak żywy!

Byt 11 rynek 1911 1913

7 wieków Rynku