KZK GOP przeszedł do historii. Teraz czas na ZTM

Od 1 stycznia 2019 r. organizatorem komunikacji miejskiej na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest Zarząd Transportu Metropolitalnego. ZTM przejął zadania trzech dotychczasowych organizatorów: KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Autobusy, tramwaje oraz trolejbusy od stycznia jeżdżą już pod nowym szyldem.

Na początku pasażerowie nie odczują w codziennym podróżowaniu zmiany organizatora komunikacji miejskiej. Wszystkie pojazdy wciąż będą kursować w dotychczasowych barwach - identyfikacja wizualna ZTM będzie wprowadzana etapami.

Aktualne pozostają również rozkłady jazdy, numery linii czy punkty obsługi. Cały czas będzie można podróżować na poprzednich biletach, ale do sprzedaży trafią też bilety z nowym jednolitym wzorem.

Ponadto od 1 stycznia 2019 r. została wprowadzona jedna istotna zmiana w taryfie biletów okresowych (7-, 30- lub 90-dniowy). Dostępne są jedynie bilety ważne od wskazanej przez pasażera daty. Oznacza to, że już w momencie zakupu pasażer będzie decydować, od kiedy ma zacząć obowiązywać jego bilet. Do tej pory w sprzedaży były również bilety ważne od pierwszego skasowania - aby je aktywować, konieczne było dwukrotne przyłożenie karty do czytnika, co czasami sprawiało podróżnym problem. Jeśli ktoś zapomniał tego zrobić, podróżował bez ważnego biletu. Dlatego wzorem innych miast zdecydowano o wycofaniu tego rodzaju biletów.

Pasażerowie mogą korzystać już z nowej strony internetowej ZTM. Pod adresem www.metropoliaztm.pl znajdą wszystkie niezbędne informacje, m.in. aktualne rozkłady jazdy dla wszystkich linii ZTM, w tym wyszukiwarkę połączeń.

ZTM połączył w jeden podmiot trzech dotychczasowych organizatorów: KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Ułatwi i usprawni to organizację transportu publicznego, m.in. poprzez zintegrowanie rozkładów jazdy, optymalizację tras, czy też efektywniejsze wykorzystanie pojazdów. Pojawi się również nowy jednolity wzór biletów.

Rozkłady jazdy autobusów, tramwajów, czy trolejbusów docelowo mają uzupełniać się z pociągami Kolei Śląskich. W pierwszym kwartale 2019 roku ma zostać wprowadzony METROBILET, czyli wspólny bilet na autobusy, tramwaje, trolejbusy i pociągi Kolei Śląskich.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podjęła już do tej pory wiele działań, by ułatwić mieszkańcom przemieszczanie się pomiędzy miastami i gminami. Ujednolicono taryfy komunikacyjne trzech organizatorów w jeden bilet, dzieci i młodzież do lat 16 korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie, a w listopadzie uruchomiono cztery linie lotniskowe.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia po renowacji

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego