„Tańczmy kulturę na luzie”, czyli warsztaty kulturotwórcze w centrum Bytomia

Pierwsze „warsztaty kulturotwórcze” za nami. W niedzielę, 24 marca, w siedzibie fundacji Alternata odbyły się niecodzienne zajęcia. Ich uczestnicy rozwijali kreatywność, wielozmysłową percepcję oraz pewność bycia sobą. Nie zabrakło też tańca, ponieważ zajęcia poprowadził Daniel Leżoń, aktor i tancerz, absolwent bytomskiego Wydziału Teatru Tańca AST oraz założyciel działającego w naszym mieście Imagination Space Center (IMSPACE).

Byt fundacja alternata bytom

Skąd pomysł na realizację przedsięwzięcia? - Opracowałem program warsztatów kulturotwórczych, których celem jest rozwijanie postawy kreatywnego działania zakorzenionego w rzeczywistości - wyjaśnia Daniel Leżoń. - Kultura jest nieustannym procesem nadawania przez człowieka znaczeń światu. Jest dynamiczna, zmienna i plastyczna. Wytwarzana jest pomiędzy ludźmi nieustannie za pomocą zmysłów i wyobraźni. Doświadczamy świata za pomocą zmysłów, a zdobyte informacje przetwarzamy za pomocą wyobraźni, łączymy, budujemy sensy, definicje. Kultura ludzi nie istnieje poza ludzką cielesnością. Nie jest zastanym porządkiem, lecz powtarzanymi zachowaniami. Zmiana zachowania, postrzegania - oznacza zmianę kultury - dodaje artysta.

Motto projektu głosi: „Ciało jest aktualne, ciągle obecne - nie zaś wyobrażone i teoretyczne”. - Inspiruję się ideą rzeźby społecznej Beuysa. Bliżej mi jako tancerzowi do choreografii społecznej i myślenia o kulturze za Connertonem, jako choreografii ludzkich zachowań. Tańczmy tę kulture na luzie, ze zmysłową uważnością, wyobraźnia i empatią, a będziemy mieć ubaw z tej rzeczywistości - podkreśla artysta.

Przypomnijmy, że Imagination Space Cente (stowarzyszenie zwykłe) powstało rok temu i zrzesza absolwentów oraz studentów Wydziały Teatru Tańca. Młodzi tancerze mają już na swoim koncie kilka projektów realizowanych w przestrzeni miejskiej. Warto wspomnieć chociażby o wydarzeniu „Wydobycie Tańca na Kopalni Ruchu”, które zostało zrealizowane w dniach 6-9 września ubiegłego roku. - Stowarzyszenie ma wspierać rozwój ludzi, osiąganie przez nich mistrzostwa w wybranej dziedzinie oraz w wytwarzaniu nowych dziedzin działania, wynikających z indywidualności, czyli unikatowego połączenia doświadczeń zawartych w jednym ciele - człowieku - przekonuje Leżoń.

Obecnie członkowie IMSPACE rozpoczęli współpracę z inną młodą bytomską organizacją - fundacją Alternata, w której siedzibie odbyły się zajęcia. - Cel tego stowarzyszenia jest bardzo bliski mojemu sercu. W swojej pracy zawodowej zawsze staram się motywować do twórczego i innowacyjnego działania. Jestem przekonana, że prowadzi to do podniesienia samoświadomości. Współpraca z nimi pozwoli mi pośrednio na przeniesienie tego procesu na inne grupy społeczne. Mam nadzieję na odkrycie innych, dotąd mi nieznanych narzędzi do rozwoju psychofizycznego - zdradza Anna Burda, wiceprezes fundacji Alternata. Jak podkreśla: - Daniel urzekł mnie swoją pasją i łatwością przekazu. Organizacja pozarządowe powinny ze sobą współpracować i wzajemnie się uzupełniać.

Niedzielne wydarzenie zorganizowane zostało nie bez przyczyny. - Prowadząc warsztaty, opracowuję program, który może wzbogacić zajęcia wychowania fizycznego w szkołach. Jeśli fundamentem udziału człowieka w świecie jest cielesność - trzeba się nią zająć na najwyższym poziomie i u podstaw - wyjaśnia Daniel Leżoń.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt mikolaje rynek12

Cleo, Kałamaga i reZigiusz na bytomskim Rynku

Byt trolle

Trolle zawitają do Bytomia

Byt choinka dworzec

Dworzec do wystrojenia

Byt magirus bytom

Wozy strażackie opanują Rynek

Byt prep darren wood

Bytom będzie vege

Byt orszak trzech kroli

Orszak dziś wjedzie na Rynek

Byt party

Kaj się bawić? 02.10 - 08.10