Do Bytomia powróci tradycja organizacji festiwali tanecznych? Rusza Rozbark in Motion

10 dni, trzynaście przedstawień, warsztaty taneczne ze słynnymi choreografami i wiele wydarzeń towarzyszących - Teatr Rozbark wieńczy sezon Festiwalem ROZBARK in MOTION, który przysporzy wielu estetycznych wrażeń w ostatnim tygodniu czerwca.

Byt james wilton dance

Jubileuszowy, piąty rok funkcjonowania rozbarskiej sceny z pewnością przejdzie do historii jako czas przemian. W tym czasie wprowadzono nową formułę związaną z pracą nad produkcjami artystycznym, uruchomiono dwa programy rezydencyjne dające szansę młodym twórcom na zaistnienia na scenie, a stworzone tu spektakle prezentowano w całej Polsce, w ramach Polskiej Sieci Tańca. Finał sezonu jest zaskakujący. Po kilku latach udało się powrócić do organizowania wakacyjnego festiwalu tańca, niegdyś realizowanego przez Śląski Teatr Tańca. Tak powstał nowy festiwal, zwany „Rozbark in motion”. Wydarzenia to ma na celu prezentację najciekawszych spektakli teatru tańca z Polski i ze świata. Zaplanowano też szereg działań włączających skierowanych do lokalnej społeczności. Miejmy nadzieję, że festiwal na stałe zagości na kulturalnej mapie Polski.

- ROZBARK in MOTION to pierwszy tak duży festiwal taneczny w Bytomiu od 2013 roku. Przywracamy najlepsze tradycje tańca współczesnego naszym mieszkańcom organizując spektakle, warsztaty, projekty dla dzieci i seniorów oraz mnóstwo imprez towarzyszących - zdradza Anna Wróblowska, p.o. dyrektora Teatru Rozbark.

Do Bytomia przyjedzie międzynarodowa śmietanka taneczna. - W ciągu 10 dni pokażemy 13 spektakli na scenie Teatru Rozbark oraz Bytomskiego Centrum Kultury. Będą wśród nich zarówno duże produkcje z zagranicy: Quorum Ballet z Portugalii, Kamea Dance Company z Izraela oraz James Wilton Dance z Wielkiej Brytanii, które zadowolą miłośników tańca współczesnego i klasyki, ale także ciekawe spektakle polskich artystów i zespołów - dodaje.

Równie ciekawa jest oferta warsztatowa, ponieważ w programie uwzględniono warsztaty dla dorosłych, warsztaty dla seniorów, projekt artystyczny dla dzieci, spacerownik teatralny, który odkryje przed mieszkańcami teatralną historię Bytomia, wystawę, spotkania z artystami i wiele innych. Warsztaty poprowadzą choreografowie m.in. z Meksyku, Francji, Wielkiej Brytanii, Angoli, czy Izraela. Wśród prowadzących znajdują się: Dunia Pacheco, Gosia Kłaniecka, Ira Kodiche, Victoria Kennett, Alan Fuentes-Guerra, Piotr Mateusz Wach, Ania Nowak, Stefano Silvino, Anat Grigorio. Natomiast podczas warsztatów masterclass uczestnicy będą trenować pod okiem Daniela Cardoso, Jacka Łumińskiego czy Małgorzaty Mielech. - Wierzę, że program festiwalu jest tak zróżnicowany, że trafi do szerokiego grona odbiorców i na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego miasta - Anna Wróblowska.

Festiwal zostanie zainaugurowany w sobotę, 22 czerwca, w Beceku. Oficjalne otwarcie nastąpi o godz. 18.45, natomiast już o godz. 19.00 zobaczymy „Rite of Spring (Made in China)” w wykonaniu portugalskiego Quorum Ballet. Natomiast finał będzie miał miejsce 30 czerwca.

Karnet na wszystkie spektakle kosztuje 270 zł. Emeryci, renciści, uczniowie i studenci zapłacą 180 zł, z kolei uczniowie bytomskich szkół - jedynie 130 zł. Jest też pewne ALE: Teatr zdradza, że w piątek będzie można nabyć karnety w okazyjnej cenie 100 zł. Jednakże ich liczba jest ograniczona, a zniżka będzie obowiązywała w wybranych godzinach

Pełny program można znaleźć TUTAJ.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Akcja Lato w mieście

Trwa akcja lato w mieście - lista atrakcji w Bytomiu

Byt michal rejner

Artysta industrialny. Dla sztuki wystąpił w TV... bez spodni

Wedrujace obrazy

Obrazy wędrują po mieście

Byt foto glowne

Kasia Moś w nowych aranżacjach utworów Karin Stanek

Byt 02koncertświątecznonoworoczny

Oglądaj i wspieraj - VII Charytatywny Koncert...

Byt marsz dla jezusa

Regionalny Marsz dla Jezusa w Bytomiu

Byt milosc4

"Miłość w czasie pandemii” - klimatyczna sesja...