Bytom będzie bardziej eko. Radni powiedzieli „Nie!” plastikowi

„Bytom bez plastiku” to nowa akcja, która ma na celu ograniczenie używania plastikowych naczyń, sztućców itp. Radni podjęli uchwałę w tej sprawie podczas czerwcowej sesji rady miasta.

Byt widelce plastikowe

Akcja „Bytom bez plastiku” ma objąć m.in.: wyeliminowanie z użytku jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek, a także reklamówek. Zrezygnowano też z zakupu wody w butelkach plastikowych oraz korzystania z usług cateringu, w ramach którego poczęstunek jest podawany w plastikowych naczyniach. Znikną też plastikowe gadżety promujące miasto, a zastąpią je te wykonane z materiałów, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu. Co ciekawe, przeprowadzony zostanie też przegląd dostawców. Urząd będzie korzystał z usług tych, którzy stosują dla swoich produktów inne opakowania niż plastikowe.

- Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że środowisko to nasza wspólna odpowiedzialność. A odpadów mamy coraz więcej. Myślę, że miasto już dziś ma ambicje aby przystąpić od akcji „Bytom bez plastiku” i dołączyć do rzeszy polskich miast – powiedziała radna Joanna Stępień podczas ostatniej sesji rady miasta.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że rocznie Europa produkuje 25 mln ton plastikowych śmieci, a tylko 30 proc. z nich podlega recyklingowi. Tymczasem w samej tylko Polsce, przeciętny mieszkaniec produkuje aż 25 kilogramów odpadów z plastikowych opakowań.

- Musimy podejmować radykalne decyzje, żeby chociaż skrawek ziemi zostawić dla naszych przyszłych pokoleń. To akcja długofalowa i może być realizowana etapami. Oprócz wyeliminowania plastikowych gadżetów, talerzy, sztućców i kubków oraz zastąpienia ich biodegradowalnymi albo takimi, które mogą być poddane recyklingowi, również zaakcentowana została akcja edukacyjna skierowana do mieszkańców, pracowników i szkół. Musimy edukować, by zmieniać przyzwyczajenia i zwyczaje - dodała radna.

Bytom nie jest przodownikiem w dziedzinie walki z nadmiarem plastiku. Wcześniej podobne uchwały przyjęli radni m.in. w Zabrzu. 20 maja tamtejsi rajcowie postanowili wezwać do zaprzestania używania jednorazowych plastikowych opakowań, naczyń, sztućców, słomek, rurek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto oraz przez podmioty zewnętrzne dotowane z budżetu miasta. Sukcesywne wycofywanie się z korzystania z plastiku ma nastąpić od 1 września 2019 roku. Próby ograniczenia używania plastiku podjęli też radni w Katowicach.

Warto też dodać, że pod koniec marca Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów plastikowych jednorazowego użytku. Do 2021 roku z rynku mają zniknąć jednorazowe sztućce, słomki do napojów, patyczki do uszów i rączki do balonów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt kartki kukiz

Plakaty „Za ile się sprzedałeś sz...?” na...

Byt wolosz na sesji absolutoryjnej

Prezydent się rozliczył. Radni udzielili...

Byt wywiad z mariuszem woloszem

Mariusz Wołosz o rewitalizacji Bytomia, cenach...

Byt zlote pln

Bytom może stracić 26 milionów złotych przez...

Byt radni tablety

Mniej kasy dla leniwych radnych

Byt bytom srodmiescie

Bytomianie nie chodzą na wybory

Byt drobne

Opozycja rozmienia się na drobne [KOMENTARZ]