Kulturą w nowotwory

„Pogotowie kulturalne” to pilotażowy program Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Skierowany jest on do osób dorosłych, borykających się z chorobą nowotworową, które chciałyby, ale nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Byt pogotowie kulturalne

Inicjatywa realizowana jest w ścisłej współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach i Śląskim Towarzystwem Muzycznym. Dlaczego? Jak wyjaśniają organizatorzy, celem projektu jest znalezienie metody upowszechniania kultury wśród dorosłych cierpiących z powodu nowotworów, którzy z przyczyn zdrowotnych, z powodu niskiej odporności i wielogodzinnych sesji w szpitalu nie mogą brać udziału w rozmaitych wydarzeniach kulturalnych.

Zajęcia w ramach „Pogotowia kulturalnego” obywają się raz w tygodniu. Inauguracja projektu miała miejsce pod koniec maja tego roku, kiedy o dolarze średniowiecznej Europy opowiadał archeolog Jarosław Święcicki. Do tej pory zorganizowano już sześć spotkań, a kolejne przed nami.

Warto dodać, że uczestnicy programu będą mieli też możliwość zwiedzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu w poniedziałki, kiedy placówka jest nieczynna dla odwiedzających. Dzięki temu uda im się obejrzeć zbiory gromadzone przez instytucję, bez narażania się na infekcje, grożące podczas przebywania w dużych skupiskach ludzkich.

Co zapanowano podczas najbliższych spotkań w ramach cyklu „Pogotowie kulturalne” w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach? 10 lipca Agnieszka Bartków opowie o „Paziu” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, 19 lipca Anna Grabińska-Szczęśniak przedstawi tajemnice kobiecych nakryć głowy, z kolei 23 lipca odbędzie się koncert Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, a 31 lipca – Anna Rak poprowadzi warsztaty malowania światłem i cieniem.

fot. Muzeum Górnośląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt party

Kaj się bawić? 16.10 - 22.10

Byt party

Kaj się bawić? 31.07 - 06.08

Byt 106358

Opera Śląska ma 70 lat

Byt 104863

Wystawa bytomianina

W muzeum będą pokazywać znaczki

Bytomski5 muzeum ewa

Kuratorskie oprowadzanie

Bytomski5 poswiecenie jedzenia1

Święcenie po rozbarsku [ZDJĘCIA]