Program badań przesiewowych - rak jelita grubego

Liczba zachorowań na raka jelita grubego w Polsce przekracza 15000 rocznice i stale wzrasta. W zdecydowanej większości przypadków występuje on u osób po 50 roku życiu.

Od 2000 roku w Polsce prowadzony jest program badań przesiewowych, który ma na celu wykrywanie zmian w mniejszym stopniu zaawansowania oraz zapobieganiu rozwoju raka poprzez usuwanie polipów. Polipy są to zmiany łagodne na podłożu których z biegiem czasu może rozwinąć się nowotwór złośliwy. Taka przemiana zazwyczaj zajmuje kilka lat.

Badanie kolonoskopii w ramach programu wykonywanie jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, całkowicie bezpłatnie. W trakcie badanie istnieje niewielkie ryzyko przebicia ściany jelita grubego (około 1 perforacji na 10000 badań). Istnieją również pewne przeciwwskazania do wykonania badania. Podczas rejestracji do badania pacjent jest informowany o sposobie przygotowania do niego oraz możliwych powikłaniach.

Do programu badań przesiewowych może zgłosić się każda osoba w wieku od 50 do 65, która nie miała wykonywanej pełnej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat. Osoby w wieku 40-49 lat jeśli rak jelita grubego wystąpił u krewnego I stopnia.

Profilaktyczne badanie kolonoskopii w wieku poniżej 40 lat powinno zostać wykonane u osób pochodzących z rodzin, w których występuje zespół Lynch oraz zespół polipowatości rodzinnej. Z reguły takie osoby kierowane są przez poradnię genetyczną.

Więcej informacji oraz ośrodkach, w których możliwe jest wykonanie badania: http://pbp.org.pl

robert rabus malyLekarz Piotr Kościelniak
w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Klimczak Joanna

Bytomska nauczycielka nominowana do Nagrody Sendlerowej

Klasa

Niepubliczna szkoła musi zwrócić miastu ponad milion złotych

Elektronik Bytom 3

Ósmoklasiści powinni poznać bytomski Elektronik!

Podyplomówka

Zapisz się na studia podyplomowe i skorzystaj ze zniżki

Byt rączka3

Grillowe inspiracje znanego kucharza Remigiusza...

Byt piotr koscielniak

Lekarz o nadużywaniu alkoholu

Byt adrian krol

Zmiany w VAT 2019