Brama do odkażania znalazła się w finale międzynarodowego konkursu

W bytomskim szpitalu od połowu kwietnia działa brama odkażająca. Wynalazek zaprojektowany przez naukowców z Politechniki Gliwickiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie!

Byt bramadoodkazania2


Wynalazek stworzony przez naukowców z Politechniki Śląskiej oraz start-up technologiczny WAAM służy personelowi medycznemu do odkażania kombinezonów ochronnych, dzięki czemu minimalizuje ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2. Przeszedł już chrzest bojowy i z powodzeniem funkcjonuje w dwóch szpitalach: bytomskim oraz w kłobuckim, jednakże w planach jest ich montaż w kolejnych lecznicach położonych na terenie Zabrza i Gliwic. To, czy ten plan się powiedzie, uzależnione jest jednak od środków, które uda się pozyskać na ich budowę. Brama do odkażania została zgłoszona do udziału w międzynarodowym konkursie Healing Solutions for Tourism Challenge Światowej Organizacji Zdrowia oraz Światowej Organizacji Turystyki w tematyce walki z pandemią.

https://www.youtube.com/embed/QQvDF1eOzmc

Okazuje się, że wynalazek rodem z Gliwic został zakwalifikowany do finału międzynarodowego konkursu. Projekt ten pokonał ponad 1100 zespołów z ponad 100 krajów i znalazł się na liście 9 zwycięskich prac.

- Bardzo nas cieszy ta wiadomość. To ogromny międzynarodowy sukces całego zespołu z Politechniki Śląskiej i naszego start'upu WAAM. Będąc uczelnią badawczą, zarówno temu projektowi, jaki i pozostałym wynalazkom i rozwiązaniom powstającym na Politechnice Śląskiej bardzo kibicujemy i pomagamy - mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Celem konkursu było znalezienie najbardziej innowacyjnych start-upów i inicjatyw, których działania przyczyniły się do redukcji negatywnych skutków stanu epidemii w zakresie turystyki, a także umożliwiły wsparcie dla podróżnych, przedsiębiorców i władz. - Proces rekrutacji obejmował dwa stopnie: w pierwszym dokonano selekcji zgłoszeń, w drugim poddano je ocenie Komitetu Ekspertów – ewaluacji podlegała gotowość do przygotowania i przystosowania rozwiązania na potrzeby innych krajów – wyjaśnia dr inż. Magdalena Bogacka z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, koordynatorka projektu.

Gliwicki wynalazek oceniony został w kategorii „Healing for Prosperity”. Zaprezentowano go do tej pory m.in. Zurabowi Pololikashvili, Sekretarzowi Generalnemu UNWTO oraz przedstawicielom rządów z całego świata.

https://www.youtube.com/watch?v=4t5QB2hyKWk

fot. Politechnika Śląska, Waam

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT