Przy kościele św. Ducha odnaleziono ołowianą plombę sukienniczą

Archeolodzy pracujący przy kościele pw. św. Ducha w Bytomiu dokonali ważnego odkrycia. Znaleźli ołowianą plombę sukienniczą, która potwierdza średniowieczne kontakty handlowe Bytomia z innym ośrodkiem produkcyjnym.

Byt archeolodzyprzyswduchu

Przypomnijmy, że asumptem do przeprowadzenia badań archeologicznych jest remont kościoła św. Ducha, prowadzony przez parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu. Inwestycja obejmuje wykonanie izolacji fundamentów zewnętrznych obiektu sakralnego.

Kiedy archeolodzy prowadzili prace w jednym z wykopów po stronie północno-wschodniej świątyni, natknęli się na średniowieczną plombę ołowianą. Jak wskazują badacze, tego rodzaju artefakty stosowane były od XIV wieku. Początkowo wykorzystywano je do sygnowania tkanin, lecz zbiegiem lat ich zastosowanie ewoluowało. Znalezisko to stanowi dowód na kontakty handlowe Bytomia z innym ośrodkiem produkcyjnym. Na jego podstawie można też spekulować, że przy nieistniejącej już Bramie Krakowskiej mieściła się komora celna.

Badania prowadzone przy kościele św. Ducha dostarczają wielu cennych informacji. Podczas poprzednich wykopalisk archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu potwierdzili, że przy kaplicy znajdował się dawniej cmentarz zakonu Bożogrobców z Miechowa. Odkryli też fragmenty ceramiki naczyniowej ze średniowiecza, nowożytne monety, bryły stopionego ołowiu, gwoździe żelazne, zawieszkę z brązu oraz jamy grobowe. Jak informuje biuro prasowe bytomskiego magistratu, w jednej znajdowały się dwa groby zlokalizowane na różnych poziomach.

fot. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kopalnia Rozbark przez całe lata była charakterystycznym elementem krajobrazu miasta

Kopalnia "Rozbark". Dziś nie poznacie tego miejsca

Rysunek jagiellonska 18

Bytomskie stowarzyszenie zdigitalizowało setki kamienic

Część Górnego Śląska w średniowieczu

Bytom stolicą Zagłębia! Spokojnie, to historia alternatywna

Byt damianhalmer wladyslaw kozielsko opolski1

Damian Halmer opisał dzieje księcia Władysława...

Byt eksponaty centrum niemcy

Eksponaty z KWK Centrum wywieziono do Niemiec

Byt stroje rozbarskie nikiszowiec

Rozbark połączy się z Nikiszowcem

Byt p19v7tqdk35e1ughudr1shfja74

Tajemnica willi Rittera i Danielsena