Rusza kolejna edycja Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego

W piątek, 12 czerwca, rusza kolejna edycja Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Bytomianie będą mogli zgłaszać swoje pomysły aż do 24 lipca, a realizacja zwycięskich projektów nastąpi w 2021 roku.

Byt bo bytom

Pula środków przeznaczonych na realizację pomysłów bytomian wynosi 4,7 mln zł. - Podczas ubiegłorocznej edycji bytomianie przedstawili wiele fantastycznych projektów dobrze opisanych, uargumentowanych. To czas, by wyjąć je z szuflady i raz jeszcze zainteresować nimi bytomian. Czekamy także na nowe inicjatywy, a tych nie brakuje naszym mieszkańcom. Liczymy na aktywność bytomian i wierzymy, że inicjatywa ta będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem – mówi zastępca prezydenta Michał Bieda.

Masz pomysł i co dalej?

Aby móc złożyć wniosek, należy zebrać co najmniej 50 podpisów od osób, które popierają proponowaną inicjatywę. Następnie projekty wraz z listami poparcia można składać od 12 czerwca do 24 lipca w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2, przesyłać listownie oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP/SEKAP. Z kolei głosowanie ruszy 24 września i potrwa do 8 października 2020 r.

W ubiegłym roku w głosowaniu wzięło udział 27 tysięcy bytomian. - Zeszłoroczny sukces frekwencyjny zarówno w ilości liczby złożonych wniosków, jak i liczby bytomian, którzy oddali swój głos na poszczególne inicjatywy, tylko ugruntował w nas przekonanie jak cenne jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miasta. Dzięki budżetowi obywatelskiemu możemy być bliżej oczekiwań i potrzeb społecznych bytomian z różnych części naszego miasta - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Głosowanie tylko za pośrednictwem Internetu

Tegoroczne głosowanie będzie się odbywało wyłącznie w formie elektronicznej. Natomiast osoby, które nie mają dostępu do Internetu, będą mogły skorzystać z wyznaczonych punktów konsultacyjnych. Co więcej, w głosowaniu będą mogły brać udział osoby niepełnoletnie. Aby to było możliwe, konieczna jest jednak zgoda rodzica lub opiekuna.

W odpowiedzi na propozycje zgłaszane przez mieszkańców organizatorzy postanowili wprowadzić pewną modyfikację zasad głosowania. Wzorem Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, tym razem każdy uprawniony do głosowania będzie dysponował nie jednym, a dwoma głosami. Dzięki temu każdy będzie mógł oddać swój głos na jeden projekt o wartości od 500 tys. zł do 2 mln zł - do wyczerpania kwoty 2 mln zł, a drugi na projekt o wartości poniżej 500 tys. zł - do wyczerpania puli środków przewidzianych w budżecie miasta na BBO po uwzględnieniu projektów wybranych w pierwszym progu kwotowym.

W poprzedniej edycji zgłoszono 85 projektów, spośród których 61 zostało poddanych pod głosowanie, ale do realizacji zakwalifikowano jedynie jeden projekt społeczny oraz dwa projekty inwestycyjne. Jak będzie w tym roku? Czy uda się zrealizować więcej pomysłów mieszkańców?

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?