Rusza kolejna edycja Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego

W piątek, 12 czerwca, rusza kolejna edycja Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Bytomianie będą mogli zgłaszać swoje pomysły aż do 24 lipca, a realizacja zwycięskich projektów nastąpi w 2021 roku.

Byt bo bytom

Pula środków przeznaczonych na realizację pomysłów bytomian wynosi 4,7 mln zł. - Podczas ubiegłorocznej edycji bytomianie przedstawili wiele fantastycznych projektów dobrze opisanych, uargumentowanych. To czas, by wyjąć je z szuflady i raz jeszcze zainteresować nimi bytomian. Czekamy także na nowe inicjatywy, a tych nie brakuje naszym mieszkańcom. Liczymy na aktywność bytomian i wierzymy, że inicjatywa ta będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem – mówi zastępca prezydenta Michał Bieda.

Masz pomysł i co dalej?

Aby móc złożyć wniosek, należy zebrać co najmniej 50 podpisów od osób, które popierają proponowaną inicjatywę. Następnie projekty wraz z listami poparcia można składać od 12 czerwca do 24 lipca w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2, przesyłać listownie oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP/SEKAP. Z kolei głosowanie ruszy 24 września i potrwa do 8 października 2020 r.

W ubiegłym roku w głosowaniu wzięło udział 27 tysięcy bytomian. - Zeszłoroczny sukces frekwencyjny zarówno w ilości liczby złożonych wniosków, jak i liczby bytomian, którzy oddali swój głos na poszczególne inicjatywy, tylko ugruntował w nas przekonanie jak cenne jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miasta. Dzięki budżetowi obywatelskiemu możemy być bliżej oczekiwań i potrzeb społecznych bytomian z różnych części naszego miasta - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Głosowanie tylko za pośrednictwem Internetu

Tegoroczne głosowanie będzie się odbywało wyłącznie w formie elektronicznej. Natomiast osoby, które nie mają dostępu do Internetu, będą mogły skorzystać z wyznaczonych punktów konsultacyjnych. Co więcej, w głosowaniu będą mogły brać udział osoby niepełnoletnie. Aby to było możliwe, konieczna jest jednak zgoda rodzica lub opiekuna.

W odpowiedzi na propozycje zgłaszane przez mieszkańców organizatorzy postanowili wprowadzić pewną modyfikację zasad głosowania. Wzorem Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, tym razem każdy uprawniony do głosowania będzie dysponował nie jednym, a dwoma głosami. Dzięki temu każdy będzie mógł oddać swój głos na jeden projekt o wartości od 500 tys. zł do 2 mln zł - do wyczerpania kwoty 2 mln zł, a drugi na projekt o wartości poniżej 500 tys. zł - do wyczerpania puli środków przewidzianych w budżecie miasta na BBO po uwzględnieniu projektów wybranych w pierwszym progu kwotowym.

W poprzedniej edycji zgłoszono 85 projektów, spośród których 61 zostało poddanych pod głosowanie, ale do realizacji zakwalifikowano jedynie jeden projekt społeczny oraz dwa projekty inwestycyjne. Jak będzie w tym roku? Czy uda się zrealizować więcej pomysłów mieszkańców?

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...