Skutki koronawirusa: bezrobocie w Bytomiu znów dwucyfrowe

Pandemia odcisnęła swoje piętno nie tylko na sytuacji zdrowotnej, ale także finansowej wielu Polaków. Nie inaczej było w województwie śląskim. Jak aktualnie wygląda rynek pracy?

Największy wzrost bezrobocia w Bytomiu i Siemianowicach

W początkach pandemii bardzo obawiano się skutków ograniczenia, czy wręcz zamknięcia działalności wielu firm. Spodziewano się nawet sytuacji podobnej do wielkiego kryzysu z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Dzięki informacjom zebranym przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii znamy przebieg zmian, jakie zaszły w sektorze zatrudnienia w poszczególnych gminach i powiatach.

Marzec nie różnił się w tej kwestii wiele w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Pierwsze oznaki gospodarczego lock downu dostrzec można było dopiero w kwietniu. Wszystkie powiaty wychodzące w skład Metropolii odnotowały wzrost liczby bezrobotnych. Największe zmiany zaszły w: Siemianowicach Śląskich, Bytomiu i Świętochłowicach. W tych gminnych stopa bezrobocia wzrosła aż o 1,5 punktu procentowego. Mniej zagrożeni utratą pracy byli mieszkańcy Katowic, Gliwic i Rudy Śląskiej. Tam w urzędach pracy zarejestrowało się o niecałe 0,5 punktu procentowego więcej osób. W skali Polski stopa bezrobocia wzrosła o 0,6 punktu procentowego, w naszym województwie - 0,7.

Aktualnie najwięcej bezrobotnych na obszarze Metropolii mieszka w miastach: Bytom, Sosnowiec oraz Zabrze, gdzie ich liczba wynosi od 2,6 tysięcy do 3,8 tysięcy osób. Jak mówi Andrzej Kolat, dyrektor Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej, są nadzieje na polepszenie sytuacji gospodarczej na terenie Metropolii.

- W tej chwili jeszcze trudno określić czy sytuacja na rynku pracy się stabilizuje, niemniej pojawiają się już powoli pierwsze pozytywne sygnały. Jednym z nich jest to, że więcej osób wyrejestrowuje się z urzędów pracy właśnie dzięki temu, że znalazły zatrudnienie - zwraca uwagę dyrektor. - Drugim takim pozytywnym sygnałem jest fakt, że w 18 na 19 analizowanych powiatów w czerwcu o połowę spadł przyrost liczby osób bezrobotnych. W maju liczba osób bezrobotnych wzrosła o ponad 3,2 tysięcy w porównaniu do kwietnia, natomiast przyrost ten w czerwcu był o połowę mniejszy i wyniósł ponad 1,6 tysięcy - dodaje.

Info GZM na pomóc w analizowaniu sytuacji gospodarczej

- Departament Strategii i Polityki Przestrzennej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii postanowił monitorować sytuację na rynku pracy w miastach i gminach GZM - mówi rzeczniczka prasowa GZM Kamila Rożnowska. - Dane są aktualizowane co miesiąc. Pozwala nam to zaobserwować, jak kształtuje się sytuacja w naszych miastach oraz porównać ją z sytuacją na poziomie województwa oraz całego kraju - stwierdza.

Informacje są udostępnione dla każdego zainteresowanego na stronie infogzm.metropoliagzm.pl. Znajdziemy tam wiele danych na temat Metropolii oraz tworzących ją, poszczególnych gmin. Platforma stale wzbogacana jest o nowe statystyki, raporty oraz analizy. Jej zbiory stanowią informacje na temat demografii, ekonomii, środowiska, czy - ostatnio szalenie popularnego tematu - zdrowia. Twórcy Info GZM w najbliższym czasie planują poszerzyć bazę informacji o wiadomości na temat rewitalizacji oraz mobilności pracowników na obszarze Metropolii.

fot. Metropolia GZM

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon