Bytomscy policjanci nagrali filmik. Uczą jak jeździć "na suwak"

Na wniosek bytomskiej Policji wprowadzono niedawno zmianę w organizacji ruchu na ul. Strzelców Bytomskich (DK11). Wprowadzono tam zanikanie lewego pasa w rejonie wiaduktu kolejowego na Vitorze. Teraz funkcjonariusze drogówki uczą, jak prawidłowo poruszać się na tym odcinku.

Byt jazda na suwak

Do połowy lipca na odcinku ul. Strzelców Bytomskich pomiędzy ul. Objazdową a wjazdem na teren dawnej KWK Powstańców Śląskich lewy pas kończył się pasem do skrętu w lewo. Po zmianach organizacji ruchu znaki pionowe i poziome nakazują kierowcom jadącym w stronę Tarnowskich Gór po lewym pasie włączanie się do ruchu na prawym pasie. To rozwiązanie ma upłynnić ruch w tym rejonie, gdyż w godzinach szczytu robią się tam korki.

Przyniesie ono oczekiwane efekty dopiero wtedy, gdy kierowcy zaczną poprawnie stosować tzw. "jazdę na suwak". Dzięki temu pojazdy będą kontynuować jazdę do końca lewego pasa i włączanie do ruchu będzie następować w ostatnim momencie. Dotąd kierujący ustawiali się na prawym pasie już na wysokości Centrum Handlowego M1 i choć droga w tym miejscu ma dwa pasy, to faktycznie wykorzystywany był tylko jeden z nich.

Bytomska Drogówka postanowiła poinstruować kierowców jak poprawnie poruszać się po tym odcinku ul. Strzelców Bytomskich. W tym celu nagrano film, na którym policjanci dokładnie wyjaśniają, w jaki sposób należy wykonywać manewr po dojechaniu do wspomnianego fragmentu przed wiaduktem kolejowym.

https://www.youtube.com/watch?v=OnGu-5aC9Uk

Od końca zeszłego roku jazda na suwak jest obowiązkowa. To oznacza, że kierowcy znajdujący się na prawym pasie powinni naprzemiennie wpuszczać uczestników ruchu z lewej na swój pas. Bytomska Drogówka będzie systematycznie sprawdzać, czy na ul. Strzelców Bytomskich są respektowane te przepisy, aczkolwiek funkcjonariusze podkreślają, że kierowcy poruszający się po lewym pasie nie posiadają pierwszeństwa przejazdu, dlatego podczas włączania się do ruchu na prawym pasie należy zachować szczególną ostrożność i wyraźnie zasygnalizować zamiar zmiany pasa.

foto / video: KMP Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon