Maszt telefonii komórkowej 5G jednak powstanie w Stolarzowicach? Co na to mieszkańcy?

Do bytomskiego Urzędu Miasta wpłynęła prośba o pozwolenie na budowę masztu telefonii komórkowej 5G. To już kolejny wniosek tego inwestora. Plan obejmuje budowę wieży o wysokości ponad 50 metrów. Czy władze miasta wyrażą zgodę?

Byt maszt telefonii komorkowej

Sieć 5G

Co może nam zaoferować? Piąta generacja sieci komórkowej ma znacznie wyższą wydajność, jak i niezawodność. Istnieją trzy główne kategorie zastosowań 5G: masowa łączność między urządzeniami (obejmuje łączenie się miliardów urządzeń bez ingerencji człowieka), ultraniezawodna łączność o niskich opóźnieniach, ulepszoną bezprzewodową transmisję szerokopasmową (zapewnia szybszą transmisję danych i większą pojemność). Dzięki sieci 5G możliwe jest powstanie koncepcji takich jak inteligentne miasto, czy inteligentny dom. Działania te wiążą się z mnogością urządzeń przetwarzających nasze dane, w dużej mierze te wrażliwe. Czy to byłoby bezpieczne?

Zwolennicy kontra przeciwnicy

Od wielu miesięcy w sieci możemy się spotkać z ostrzeżeniami, jakoby sieć 5G wytwarzała promieniowanie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Na całym świecie, również w Polsce, organizowane są protesty przeciwników nowej technologii. Fakty jednak mówią, że żaden oficjalny test nie potwierdził szkodliwego działania sieci 5G na ludzki organizm.

Pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę 54-metrowego masztu w Stolarzowicach wpłynął w grudniu w 2019 roku. Wieża miałaby stanąć na prywatnej posesji, wśród domków jednorodzinnych. Władze po konsultacjach z mieszkańcami Stolarzowic postanowiły zaproponować inwestorowi inną działkę miejską, znacznie oddaloną od zabudowań. 27 lutego przedsiębiorca wycofał swój wniosek o pozwolenie na budowę. Sprawa została wtedy umorzona. Podanie jednak wpłynęło ponownie. Mieszkańcy znów będą mogli wypowiedzieć się na ten temat, a władze miasta powtórnie będą chcieli nakłonić inwestora do zmiany lokalizacji przedsięwzięcia. Jak przekonuje Urząd Miejski, miasto w tej sprawie stoi po stronie mieszkańców, jednak jego działania też są ograniczone.

- Po zmianach w ustawie samorządy mają związane ręce i w przypadku, gdy inwestor złoży kompletny wniosek, a także posiada nieruchomość, na której może postawić maszt, nie mamy prawa odmówić wydania pozytywnej decyzji – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. – Dlatego też ponownie będziemy przekonywać operatora sieci komórkowej do zmiany lokalizacji, proponując mu gminną działkę, znacznie oddaloną od zabudowań – nadmienia Michał Bieda.

Megaustawa telekomunikacyjna

Jest to nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju i usług telekomunikacyjnych. Przewidziano tam m.in.: skrócenie czasu i uproszczenie przepisów związanych z budową Internetu szerokopasmowego. Megaustawa 5G zakłada również: obniżenie opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego aż o 90%, powołanie tzw. Funduszu Szerokopasmowego z rocznym budżetem opiewającym na sumę ok. 140 mln. złotych oraz udostępnienie bieżącej infrastruktury technicznej na użytek operatorów sieci komunikacyjnych. Zmiany dotyczą również możliwości umieszczania nieliniowej infrastruktury telekomunikacyjnej na terenach uzdrowiskowych. W parkach narodowych i rezerwatach przyrody również istnieje taka możliwość, jednak w ściśle określonych przypadkach i po spełnieniu określonych kryteriów.

W takiej sytuacji władze miasta mają związane ręce. Inwestor, który złoży kompletny wniosek i posiada nieruchomość na której może wybudować maszt telekomunikacji 5G, otrzyma pozytywną decyzję. Jeśli jednak w wyniku braków potrzebnych dokumentów inwestor po uprzednim wezwaniu nie uzupełni braków w terminie, Prezydent Miasta Bytom może odmówić wydania pozwolenia na budowę.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...