Maszt telefonii komórkowej 5G jednak powstanie w Stolarzowicach? Co na to mieszkańcy?

Do bytomskiego Urzędu Miasta wpłynęła prośba o pozwolenie na budowę masztu telefonii komórkowej 5G. To już kolejny wniosek tego inwestora. Plan obejmuje budowę wieży o wysokości ponad 50 metrów. Czy władze miasta wyrażą zgodę?

Byt maszt telefonii komorkowej

Sieć 5G

Co może nam zaoferować? Piąta generacja sieci komórkowej ma znacznie wyższą wydajność, jak i niezawodność. Istnieją trzy główne kategorie zastosowań 5G: masowa łączność między urządzeniami (obejmuje łączenie się miliardów urządzeń bez ingerencji człowieka), ultraniezawodna łączność o niskich opóźnieniach, ulepszoną bezprzewodową transmisję szerokopasmową (zapewnia szybszą transmisję danych i większą pojemność). Dzięki sieci 5G możliwe jest powstanie koncepcji takich jak inteligentne miasto, czy inteligentny dom. Działania te wiążą się z mnogością urządzeń przetwarzających nasze dane, w dużej mierze te wrażliwe. Czy to byłoby bezpieczne?

Zwolennicy kontra przeciwnicy

Od wielu miesięcy w sieci możemy się spotkać z ostrzeżeniami, jakoby sieć 5G wytwarzała promieniowanie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Na całym świecie, również w Polsce, organizowane są protesty przeciwników nowej technologii. Fakty jednak mówią, że żaden oficjalny test nie potwierdził szkodliwego działania sieci 5G na ludzki organizm.

Pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę 54-metrowego masztu w Stolarzowicach wpłynął w grudniu w 2019 roku. Wieża miałaby stanąć na prywatnej posesji, wśród domków jednorodzinnych. Władze po konsultacjach z mieszkańcami Stolarzowic postanowiły zaproponować inwestorowi inną działkę miejską, znacznie oddaloną od zabudowań. 27 lutego przedsiębiorca wycofał swój wniosek o pozwolenie na budowę. Sprawa została wtedy umorzona. Podanie jednak wpłynęło ponownie. Mieszkańcy znów będą mogli wypowiedzieć się na ten temat, a władze miasta powtórnie będą chcieli nakłonić inwestora do zmiany lokalizacji przedsięwzięcia. Jak przekonuje Urząd Miejski, miasto w tej sprawie stoi po stronie mieszkańców, jednak jego działania też są ograniczone.

- Po zmianach w ustawie samorządy mają związane ręce i w przypadku, gdy inwestor złoży kompletny wniosek, a także posiada nieruchomość, na której może postawić maszt, nie mamy prawa odmówić wydania pozytywnej decyzji – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. – Dlatego też ponownie będziemy przekonywać operatora sieci komórkowej do zmiany lokalizacji, proponując mu gminną działkę, znacznie oddaloną od zabudowań – nadmienia Michał Bieda.

Megaustawa telekomunikacyjna

Jest to nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju i usług telekomunikacyjnych. Przewidziano tam m.in.: skrócenie czasu i uproszczenie przepisów związanych z budową Internetu szerokopasmowego. Megaustawa 5G zakłada również: obniżenie opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego aż o 90%, powołanie tzw. Funduszu Szerokopasmowego z rocznym budżetem opiewającym na sumę ok. 140 mln. złotych oraz udostępnienie bieżącej infrastruktury technicznej na użytek operatorów sieci komunikacyjnych. Zmiany dotyczą również możliwości umieszczania nieliniowej infrastruktury telekomunikacyjnej na terenach uzdrowiskowych. W parkach narodowych i rezerwatach przyrody również istnieje taka możliwość, jednak w ściśle określonych przypadkach i po spełnieniu określonych kryteriów.

W takiej sytuacji władze miasta mają związane ręce. Inwestor, który złoży kompletny wniosek i posiada nieruchomość na której może wybudować maszt telekomunikacji 5G, otrzyma pozytywną decyzję. Jeśli jednak w wyniku braków potrzebnych dokumentów inwestor po uprzednim wezwaniu nie uzupełni braków w terminie, Prezydent Miasta Bytom może odmówić wydania pozwolenia na budowę.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon