AGH wykorzysta bytomski szyb do celów naukowych?

Od kilku lat sukcesywnie postępuje likwidacja infrastruktury po kopalni Centrum. Z bytomskiego krajobrazu ma zniknąć też część wież szybowych, aczkolwiek ostateczny wyrok w ich sprawie jeszcze nie zapadł...

Byt szyb rejtan i witczak

W 2015 roku zadecydowano o przeznaczeniu KWK Centrum do likwidacji. Zadanie przeprowadzenia tego procesu otrzymała Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Zakład jednak nie zniknął z dnia na dzień z powierzchni ziemi. Rozbiórka kolejnych budynków postępuje etapami. W 2017 r. wyburzono i zasypano peryferyjny szyb Jan, w 2018 r. zdemontowano wieżę szybu Skarga, natomiast w 2019 r. rozebrano zakład przeróbki mechanicznej. Obecnie spora część zabudowań kopalni nie istnieje.

KWK Centrum całkowicie nie zniknie z mapy Bytomia, ponieważ równolegle z likwidacją realizowany jest plan przekształcenia jej w pompownię wód z zakładów górniczych przejętych przez SRK. Do tego celu będą wykorzystane szyby Budryk i Staszic, których przyszłość jest dzięki temu niezagrożona.

W najbliższym czasie miała zostać przeprowadzona rozbiórka pozostałych wież szybowych KWK Centrum: Rejtan, Witczak oraz Komunikacyjny. Niewykluczone, że do tego nie dojdzie, gdyż ich przejęciem zainteresowało się miasto Bytom.

- W sprawie przejęcia przez szybu „Witczak”, gmina rozpoczęła rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń SA w 2020 roku. Zainicjowało je miasto Bytom. Obecnie trwają analizy na temat formy prawnej przekazania obiektu wraz z okolicznymi terenami, jednak nie jesteśmy w stanie określić, jak długo może potrwać taka procedura. Sposób jego zagospodarowania zostanie ustalony po sfinalizowaniu wszystkich szczegółów przejęcia tego obiektu, nie wyklucza się jednak, że obiekt zostanie wykorzystany w celach turystyczno-oświatowych - wyjaśnia Tomasz Sanecki, z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu. - Odnośnie szybu „Rejtan”, obecnie przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej prowadzą analizy, mające na celu stwierdzenie, czy będzie możliwe wykorzystanie go do celów naukowych. Od ww. analizy uzależnione są ewentualne rozmowy na temat przyszłości szybu „Rejtan” - informuje.

Choć losy wież jeszcze się ważą, to otaczająca je infrastruktura dalej będzie znikać. Na początku lutego SRK ogłosiła przetarg na rozbiórkę jedenastu obiektów powierzchniowych szybu Witczak. Zadaniem wybranego wykonawcy będzie wyburzenie budynków gospodarczych, warsztatów elektrycznego i mechanicznego, rurociągu podsadzkowego, suwnicy bramowej oraz wiat. Na przeprowadzenie tych prac będzie miał 3 miesiące od daty zawarcia umowy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon