Fotobudka. Noc Muzeów 2021 w Bytomiu. Zobacz czy jesteś na zdjęciach!

Bytomska Noc Muzeów w tym roku była naprawdę wyjątkowa. Aktywne lekcje historii, kino pod chmurką i fotobdki,, w których można było wykonać serię zdjęć stylizowanych na lata 20. XX wieku. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy galerię zdjęć! Zobacz czy jesteś na naszych fotografiach.

Takiego wydarzenia w Bytomiu jeszcze nie było. Tegoroczna Noc Muzeów, która odbyła się wczoraj, 15 maja, była wypełniona masą atrakcji. Szczególną popularnością cieszyły się fotobudki na rynku, w których bytomianie robili sobie wspólne zdjęcia. (Foto-budkę przygotowała Grupa rekonstrukcji historycznej „Rowery zabytkowe Zabrze”. Na bytomskim rynku swoją fotobudkę przygotowało także Bytomskie Centrum Kultury.) Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć stylizowanych na lata 20. XX wieku.

Wczorajsze wydarzenia odbywały się pod hasłem przewodnim historia. Oprócz fotobudek bytomianie mogli uczestniczyć w aktywnych lekcjach historii, które obywały się jako seria spacerów z Wojciechem Korfantym po naszym mieście. Był także wielki powrót kina pod chmurką. Kino Gloria zaprezentowało „Sól ziemi czarnej” w reżyserii wybitnej śląskiej postaci Kazimierza Kutza.

Atrakcje przygotował także Teatr Rozbark – można było zobaczyć etiudę tematyczną związaną ze 100-leciem III Powstania Śląskiego. „Oczami przeszłości” w wykonaniu dziecięcych i młodzieżowych grup Teatry Intryga

To nie koniec przygód z historią

Na wczorajszym dniu się jednak nie kończy. Przed nami jeszcze sporo atrakcji. Wydarzenia upamiętniające powstanie będą odbywały się cyklicznie, w soboty co dwa tygodnie.

29 maja – spotkanie ze słowem i muzyką

Już 29 maja odbędzie się spotkanie ze słowem i muzyką. Tego dnia, na rynku odbędą się m.in. warsztaty muzyczne prowadzone przez Górniczą Orkiestrę Dętą Bytom, blues w wersji śląskiej, warsztaty śpiewania i muzykowania, wspólne pieśni powstańcze pod okiem, a raczej uchem Grzegorza Płonki. Nie zabraknie także okazji do nauki tańca dla chętnych. Regionalnego Trojoka uczyć będzie Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk. Chętni będą mogli spróbować sił w Trojoku na 100 par, który odtańczony zostanie punktualnie o godz. 19:00. Wieczór da także możliwość bliższego poznania śląskiej godki. Wszystko za sprawą Grażyny Bułki, Izoldy Czmok-Nowak oraz laureatów konkursów śląskiej godki. W ramach Kina Gloria pod chmurką odbędzie się pokaz filmu muzycznego „Powstańcze opowieści Śląskie”, spotkanie z reżyserem filmu Mirosławem Basajem oraz „Idą Powstańcy”, spektakl muzyczno-taneczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, godz. 21.00.

2 czerwca – fotobudki, warsztaty, kino pod chmurką

2 czerwca mieszkańcy poznają najciekawsze śląskie tradycje. Opowieści o śląskich nakryciach głowy, warsztaty malowania węglem to nie jedyne atrakcje. Chętni będą mogli zaprojektować własne pocztówki, zobaczyć jak zmieniły się śląskie place zabaw, poznać stare gry i zwyczaje, nauczyć się grać w skata. Dla fanów jednośladów prezentowane będą zabytkowe rowery i Rowerowa Poczta Powstańcza. Nie zabraknie także pokazu mody lat 20. ubiegłego wieku oraz warsztatów malarskich sztuki naiwnej. A już o godz. 21:00 w ramach Kina Gloria pod chmurką - pokaz filmu „Perła w koronie”, ukazującego bogactwo i piękno śląskiej kultury i tradycji.

25 czerwca – wielki finał

Tytułowa przygrywka i realizowany w jej ramach cykl, to wprowadzenie do głównych obchodów związanych z 100. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. Już 25 czerwca, na rynku w Bytomiu, odbędzie się wielkie widowisko multimedialne z udziałem blisko pół tysiąca osób.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Przygrywka do Tryptyku Powstańczego. Cykl wydarzeń historyczno-kulturalnych w centrum miasta

fot. Magdalena Grabowska

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon