Bytom. Ponowne otwarcie podziemnego schronu w Miechowicach. Czekają nowe atrakcje

Przeciwlotniczy schron, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej to wyjątkowe miejsce, którym opiekuje się bytomskie Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Obiekt cieszący się dużym zainteresowaniem, z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, musiał zostać zamknięty. Stopniowe odmrażanie gospodarki pozwoliło jednak na ponowne umożliwienie zwiedzania podziemia. Schron w Bytomiu-Miechowicach będzie dostępny dla zwiedzających już w sobotę, 5 czerwca.

Izba Pamięci - styczeń 1945 i nie tylko

To bez wątpienia ważna data dla dzielnicy. W styczniu 1945 roku, żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli na teren Miechowic, mordując i gwałcąc okolicznych mieszkańców. Wśród ofiar był m.in. ks. Jan Frenzel, który został uprowadzony z domu przy obecnej ul. Styczyńskiego. Po serii tortur, został on zamordowany w Stolarzowicach. Wystawa w Izbie Pamięci, która zawiera wiele nowości, poświęcona jest nie tylko Tragedii Miechowickiej, ale również zagadnieniom dotyczącym Tragedii Górnośląskiej i innych walkach przeprowadzonych w regionie w 1945 roku.

Dzień Otwarty Schronu i liczne atrakcje

Walki o Miechowice prezentowane w języku angielskim i niemieckim, czy sprzęt profesjonalny audiowizualny zakupiony przez władze miasta, pozwalają w znacznym stopniu zrozumieć i przeżyć wszystko to, co działo się przed laty w Bytomiu. Podczas ponownego otwarcia obiektu, oprócz zwiedzania schronu, na terenie ProFort Centrum przy ul. Kasztanowej zorganizowana będzie akcja krwiodawstwa, podczas której będzie można poznać współczesne odznaczenia przyznawane honorowym dawcom oraz poznać wiele ciekawostek dotyczących dzielenia się najcenniejszym, choć bezcennym darem. Jednym z wydarzeń towarzyszących będzie także Koncert Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”, który odbędzie się pod schronem w sobotę, o godz. 16:15, oraz weekendowy Zlot Foodtruckowy Chill. Ponadto, odbędzie się specjalna prezentacja „Rocznika Bytomskiego”, którą poprowadzi Maciej Bartków.

- Zapraszamy po długiej przerwie na Dzień Otwarty Schronu, w którym będzie można zobaczyć nowe wystawy poświęcone m.in. II wojnie światowej i Górnemu Śląskowi oraz Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Podczas imprezy na mieszkańców czekają liczne atrakcje, w tym występy artystyczne, pokazy, Zlot Foodtruckowy oraz prezentacja "Rocznika Bytomskiego" - mówi Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium i opiekun schronu

To nie koniec pandemii

Mimo stopniowego luzowania obostrzeń, nie należy zapominać, że koronawirus nie jest jeszcze w zupełnym odwecie. Z uwagi na wciąż obowiązujące ograniczenia, jednorazowo w podziemnym schronie przebywać będzie mogło 12 osób. Z uwagi na brak możliwości zachowania stosownego dystansu - osoby zwiedzające będą wpuszczane do obiektu tylko w maseczkach. Między zwiedzaniem przewidziane są techniczne, około 10 minutowe przerwy na wietrzenie schronu oraz podstawową dezynfekcję dotykanych miejsc.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Koci Gościniec w Bytomiu

Bytomski Koci Gościniec w tarapatach

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Zrzutka - Pomóż mi uratować Mamę

Bytomiankę czeka operacja za 150 tys. zł...

243031991 560939268531171 6002739237003241243 n

Będą pomiary natężenia ruchu na ulicy Miarki i sąsiednich

Ulica Miarki w Bytomiu

Zwężenie ulicy Miarki, ograniczenie prędkości