Akt oskarżenia ws. EC Szombierki trafił do sądu. Prokuratura czeka na termin pierwszej rozprawy

Do Sądu Rejonowego w Bytomiu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu właścicielowi EC Szombierki. Zdaniem śledczych, dopuścił się on uszkodzenia zabytku, za co grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. - Czekamy na decyzję, co do terminu pierwszej rozprawy - zapowiada prok. Marek Furdzik.

EC Szombierki

Tak jak zapowiadaliśmy, pod koniec 2022 roku do Sądu Rejonowego w Bytomiu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu właścicielowi EC Szombierki - prezesowi Rezonator S.A. Złożyła go Prokuratura Rejonowa w Bytomiu, która śledztwo w tej sprawie wszczęła na wniosek prezydenta miasta Mariusza Wołosza.

Zdaniem śledczych, były właściciel dopuścił się uszkodzenia zabytku. Ponadto nie dopełnił obowiązków związanych z utrzymaniem go w należytym stanie technicznym.

- Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu - wskazuje art. 108. ust. 1. ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Szyb Krystyna w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

"Nasz projekt w szybie Krystyna ma prowokować do myślenia"

Autor: Patryk Osadnik

16/01/2023

- Kto nie spełnia, określonego w art. 61., obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze
ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku - to z kolei mówi art. 91a. prawa budowlanego.

- Czekamy na decyzję Sądu Rejonowego w Bytomiu, co do terminu pierwszej rozprawy - zapowiada prok. Marek Furdzik.

EC Szombierki nie udało się zabezpieczyć przed zimą

Przypomnimy, że w połowie 2022 roku EC Szombierki zmieniła właściciela. Teraz obiektem zarządza Grupa Arche. Niestety - wbrew początkowym zapowiedziom - nie udało się zabezpieczyć najważniejszego bytomskiego zabytku przed zimą.

EC Szombierki

Może Cię zainteresować:

EC Szombierki wróci na Szlak Zabytków Techniki? "Chcemy, aby Industriada wróciła"

Autor: Patryk Osadnik

05/09/2022

- Zdecydowały pewne procedury, których nie jesteśmy w stanie przyspieszyć Nie rezygnujemy z naszych planów, czyli kompleksowego zabezpieczenia obiektu, ale musimy najpierw dopiąć formalności, a dopiero później będziemy mogli przystąpić do robót - wyjaśniał nam w listopadzie Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche. - I nie ma w tym winy miasta lub konserwatora, którzy działają bardzo sprawnie. Tyle po prostu trwają formalności przy tak skomplikowanych projektach - dodawał.

Grupa Arche ma w swoim portfolio kilka uratowanych zabytków, w tym Cukrownię Żnin. EC Szombierki to jednak największe wyzwanie w historii firmy. Sam remont według wstępnych szacunków może kosztować około 300 milionów złotych, a sytuacja na rynku wciąż się zmienia. Inwestor ma zamiar pozyskać część pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który jest przeznaczony dla regionów dotkniętych negatywnymi skutkami zmian związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej.

EC Szombierki pod kierownictwem Grupy Arche ma stać się ośrodkiem wielofunkcyjnym. Wewnątrz zaplanowano ulokowanie uczelni wyższej (Jakiej? Nie wiadomo), hotelu, restauracji oraz przestrzeni o funkcji kulturalnej, wystawienniczej czy kongresowej, a także manufaktury dawnych rzemiosł.

Plac Sejmu Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Katowice mają teraz zabytkowy parking. Plac Sejmu Śląskiego pod ochroną konserwatora

Autor: Patryk Osadnik

11/01/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

EC Szombierki

EC Szombierki. "Czekamy tylko, aż ustabilizuje się pogoda"

Elektrownia Battersea w Londynie

Tak powinna wyglądać EC Szombierki. Uczmy się od najlepszych

EC Szombierki

Nowy właściciel w tym roku nie zabezpieczy EC Szombierki

EC Szombierki, Bytom

EC Szombierki jako Park Technologiczny. Projekt dyplomowy

EC Szombierki

Przeciąga się śledztwo ws. uszkodzenia EC Szombierki

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata