Betlyjki z całego świata w Bytomiu. Muzeum Górnośląskie zaprasza na wystawę „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata”

Już od 15 grudnia będzie można zwiedzać nową wystawę czasową w Muzeum Górnośląskim. Jak co roku w muzealnych murach zaprezentowane zostaną szopki bożonarodzeniowe – tym razem będzie to blisko 50 różnorodnych obiektów z całego świata.

Szopka muzeum gornoslaskie

Wzorem lat ubiegłych Muzeum Górnośląskie zaprasza na wystawę czasową poświęconą tradycji liczącej sobie nawet osiem wieków – budowaniu szopek bożonarodzeniowych. W tym roku na wystawie zawitają dzieła z całego globu.

Każda z blisko 50 szopek wykonana jest z innego materiału

Wystawa „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata” ma pokazywać różnice w stylu, kształcie, rozmiarze i materiale użytym do zobrazowania przyjścia Jezusa na świat.

Część eksponatów wykonano z surowca charakterystycznego dla danej szerokości geograficznej (mahoń, bambus, liście bananowca, drewno jakarandy), kilka – z materiałów powszechnych w wielu regionach świata (porcelana, glina, gips, papier), a kilka innych powstało pod wpływem mody, zapotrzebowania kupujących bądź też trendów konkursowych – stworzono je z szyszek, klocków lego czy plastiku.

Każda z blisko 50 szopek, wykonanych od końca XIX wieku do czasów współczesnych, jest z innego materiału.

Pierwsze oprowadzanie kuratorskie już 17 grudnia o godz. 14.00

Na tegorocznej wystawie zestawione będą szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z szopkami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum w Żorach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Rudzie Śląskiej oraz kolekcjonerów prywatnych.

W niedzielę, 17 grudnia o godzinie 14.00 zwiedzających oprowadzać będzie po wystawie jej kuratorka, Anna Grabińska-Szczęśniak.

Wystawa mieści się w budynku przy ul. Korfantego 34 i potrwa od 15 grudnia 2023 do 2 lutego 2024. Wstęp w cenie biletu na wystawę czasową.

Nowy wybieg dla psow bytom 9

Może Cię zainteresować:

Wybieg dla psów w Bytomiu, w Parku Kachla, zwany Psią Polaną – teraz ogrodzony i wyposażony

Autor: Paweł Kuś

13/12/2023

Image00004

Może Cię zainteresować:

Kolej na lotnisko. Przełomowy moment w rozwoju regionalnego transportu pasażerskiego

Autor: Reklama

11/12/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon