BPK przypomina o zabezpieczeniu wodomierza i instalacji wodociągowej

20 stopni dla klimatu – to akcja, która zachęca do obniżenia temperatury w mieszkaniach do 20 stopni Celsjusza. Jej organizatorzy przekonują, że to temperatura lepsza dla naszego zdrowia, portfeli i środowiska. Tymczasem, w miejscu, w którym znajduje się wodomierz i instalacja wodociągowa wystarczą 4 stopnie. Dzięki utrzymaniu tej minimalnej temperatury unikniemy zamarznięcia urządzenia i instalacji.

BPK przypomina o zabezpieczeniu wodomierza i instalacji wodociągowej
Niska temperatura może uszkodzić wodomierz zwłaszcza wtedy, gdy znajduje się on w nieogrzewanej piwnicy lub w studni wodomierzowej. Za prawidłowe działanie zestawu wodomierzowego i wewnętrznej instalacji wodociągowej odpowiada klient, który ponosi koszty ewentualnej naprawy i wymiany elementów, w tym wymiany wodomierza – przypomina Dariusz Żabski, dyrektor ds. eksploatacji sieci Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.

Wodomierze specjalnej troski

Szczególną uwagę na zabezpieczenie zimowe powinni zwrócić odbiorcy, którzy mają zainstalowane nakładki na wodomierze służące zdalnemu odczytowi zużycia wody. Są to urządzenia elektroniczne wymagające pełnej szczelności, a więc dobrej ochrony przed mrozem i wilgocią, a koszty ich naprawy bądź wymiany są znacząco wyższe od zwykłych wodomierzy.

Ważna instalacja ogrodowa

Przed mrozem należy zabezpieczyć również sieć sezonową, np. ogrodową, odwadniając instalację i zamykając dopływ wody. W przeciwnym razie może ona zamarznąć i rozsadzić rury, co wiąże się z kosztownymi naprawami.

Dotkliwe skutki awarii

W wyniku awarii wodomierza głównego lub odliczającego może dojść do rozszczelnienia instalacji wodociągowej, zalania pomieszczeń, a nawet przerwy w dostawie wody. Dzięki kilku prostym zabiegom można uchronić się przed skutkami uszkodzenia wodomierza i dodatkowymi kosztami związanymi z jego wymianą lub naprawą.

APLA 1:

Jeżeli wodomierz znajduje się wewnątrz budynku:

● Sprawdź szczelność okien i drzwi, a w razie potrzeby wymień uszkodzone elementy, tak by mroźne powietrze nie przenikało do środka;

● Owiń wodomierz materiałem izolującym, np. starym kocem, gazetami lub specjalistyczną izolacją, którą można kupić w sklepach budowlanych, np. wełną mineralną lub matą izolacyjną. Pamiętaj, aby nie zakryć przy tym okienka umożliwiającego sprawdzenie wskazania wodomierza;

● Zabezpiecz odsłonięte przewody wodociągowe narażone na działanie niskich temperatur np. przy pomocy styropianu lub tzw. osłony izolacyjnej wykonanej z pianki poliuretanowej.

Jeżeli wodomierz znajduje się w studzience:

● Sprawdź szczelność pokrywy, a jeśli nie jest szczelna – uzupełnij ubytki np. pianką montażową;

● Uprzątnij studzienkę i koniecznie usuń zalegającą w niej wodę;

● Odpowiednio zaizoluj pokrywę oraz znajdujące się we wnętrzu studzienki urządzenie pomiarowe według opisanego wyżej sposobu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon