Był bank - będzie prokuratura

Kamienica po banku PKO BP przy ulicy Dworcowej zmieniła właściciela. Docelowo ma się do niej przeprowadzić bytomska Prokuratura Rejonowa.

Dworcowa 8

Budynek przy ul. Dworcowej 8 przez lata był główną siedzibą PKO Banku Polskiego w Bytomiu, jednak w 2018 roku lokalny oddział został przeniesiony do pobliskiej galerii handlowej. Wpisuje się to w ogólny trend na rynku, gdyż wszystkie banki coraz bardziej skupiają swoje usługi w Internecie, jednocześnie zmniejszając liczbę punktów obsługi w miastach. Tak duże powierzchnie, jakie zajmowały do tej pory, dziś nie są już potrzebne, dlatego sprzedają swoje nieruchomości i przenoszą się do mniejszych, wynajmowanych lokali.

Kamienica po PKO BP długo stała pusta. Mimo dobrego stanu technicznego, nie było łatwo znaleźć dla niej nowego właściciela, szczególnie że w Bytomiu ceny nieruchomości są bardzo niskie i inwestorzy mogą przebierać w atrakcyjnych ofertach. Ostatecznie jednak państwowy bank sprzedał budynek Prokuraturze Okręgowej w Katowicach za cenę 2,2 mln zł.

Docelowo na Dworcową ma się przenieść Prokuratura Rejonowa rezydująca aktualnie przy ul. Sądowej. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat. W tym czasie kamienica przy Dworcowej ma zostać dostosowana do potrzeb nowych użytkowników. W tym celu m.in. pozyskano dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który wesprze termomodernizację budynku kwotą 1 mln 482 tys. zł. Wartość całego projektu wynosi 3 mln 670 tys. zł. Termin zakończenia inwestycji jest przewidziany na koniec 2024 roku.

Kamienicę przy ul. Dworcowej 8 wybudowano w 1887 roku w stylu neorenesansowym według projektu Ferdinanda Herrmanna. W późniejszych latach była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana, w wyniku czego znacząco zmieniła swój pierwotny wygląd. Budynek pełnił różne funkcje, m.in. funkcjonowała w nim księgarnia, sklep z artykułami piśmienniczymi oraz redakcja czasopisma wydawanego przez Polski Komisariat Plebiscytowy. W latach 1918 - 1940 kamienica należała do bytomskiej filii Deutsche Banku.

Jakie losy czekają dotychczasową siedzibę Prokuratury Rejonowej w Bytomiu? Budynek przy ul. Sądowej 2 nie jest jej własnością, lecz miasta. Decyzja o jego przeznaczeniu po opuszczeniu go przez prokuratorów jeszcze nie zapadła. Dawniej istniało tam popularne kino „Pokój”, lecz raczej mało prawdopodobne, by na powrót uruchomiono tam działalność tego typu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon