Bytom pożegnał Władysława Kłoczkę. "Pozostanie na zawsze w naszej pamięci i w naszych sercach"

To był smutny piątek dla mieszkańców. 16 lutego odbył się pogrzeb legendarnego trenera Polonii Bytom. Wychował wiele pokoleń śląskich sportowców.

Odszedł Władysław Kłoczko

W tym tygodniu Bytom obiegła smutna wiadomość. 12 lutego zmarł Władysław Kłoczko. Zasłużony dla miasta działacz i trener miał 97 lat. W ostatni piątek, 16 lutego, odbyło się ostatnie pożegnanie. Podczas uroczystości pogrzebowych w kaplicy Mater Dolorosa pojawiły się reprezentacje władz samorządowych oraz Polonii Bytom. Władysław Kłoczko spoczął na cmentarzu parafialnym przy ul. Piekarskiej.

- Pożegnaliśmy dzisiaj Legendę Polonii Bytom. Człowieka, który kochał nasz Klub całym sercem i wychował wiele pokoleń naszej bytomskiej, sportowej społeczności - stwierdzili przedstawiciele Polonii Bytom.
- Trenerze Władysławie Kłoczko, cześć Twojej pamięci. Dziś na cmentarzu Mater Dolorosa pożegnaliśmy wybitnego człowieka – bytomianina i lwowiaka, obrońcę Ojczyzny odznaczonego Brązowym i Srebrnym Medalem "Zasłużony na Polu Chwały", wspaniałego trenera Polonii Bytom, łowcę piłkarskich i hokejowych talentów. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci i w naszych sercach - uznał prezydent miasta Mariusz Wołosz.

Pracował na boisku i bytomskich podwórkach

Władysław Kłoczko urodził się w 1926 roku we Lwowie. Jego młodość znaczy cień II wojny światowej. Podczas niej znalazł się w 2. Armii Wojska Polskiego. Za swoją służbę został odznaczony Brązowym i Srebrnym Medalem "Zasłużony na Polu Chwały". Po wojnie osiadł w Bytomiu. Tak rozpoczęła się jego przygoda z klubami sportowymi.

Od połowy lat 50. na stałe związał się z Polonią Bytom. Najpierw szkolił jej hokeistów, po kilku latach przyszedł czas na piłkarzy. Pod jego opieką juniorzy trzy razy sięgnęli po mistrzostwo w latach: 1963, 1970 i 1978. Władysław Kłoczko miał też w biografii epizod członkostwa w zarządzie klubu. Działalność trenera nie ograniczała się do pracy na boisku. Udawało mu się łowić talenty na ulicy. Młodych piłkarzy obserwował na bytomskich placach i podwórkach. Dobrze zapowiadających się zawodników zapraszał na treningi. Za swoją pracę został uhonorowany. Otrzymał między innymi medal 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej. PZPN wyróżnił go natomiast Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej.

Władysław Kłoczko

Może Cię zainteresować:

Zmarł Władysław Kłoczko, legenda Polonii Bytom. ,,Do zobaczenia Przyjacielu". Zmarłego żegnają współpracownicy i kibice klubu

Autor: Szymon Karpe

12/02/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon