Bytom. Trwa zbiórka dla Dominika Makowskiego na operację oczu. Jego gałka oczna zanika

Dominik Makowski urodził się w lutym 2023 roku. Po miesiącu chłopiec przeszedł badania kontrolne, podczas których okazało się, że nie widzi. Lekarze zdiagnozowali u niego całkowite rozwarstwienie siatkówki w prawym oku i częściowe w lewym. By chłopiec odzyskał wzrok potrzebna jest kosztowna operacja.

Siepomaga.pl
Dominik Makowski

Dominik Makowski przyszedł na świat 12 lutego 2023 roku. Ciąża przebiegała bez komplikacji. Rodzice chłopca miesiąc po urodzeniu zabrali go na konsultacje. Okazało się, że u niemowlęcia doszło do całkowitego rozwarstwienia siatkówki w prawym oku i częściowego w lewym. Chłopiec od urodzenia nie widział. W Centrum Zdrowia Dziecka lekarze stwierdzili, że przyczyną tego jest rzadka choroba o podłożu genetycznym.

- Jesteśmy w trakcie badań diagnostycznych i genetycznych. Synek jest diagnozowany pod kątem chorób Norriego/FEVR/Retinoblastoma. Bardzo rzadką, bez możliwości leczenia w Polsce - wyjaśniają rodzice chłopca na stronie zbiórki.

Trwa zbiórka na leczenie Dominika Makowskiego z Bytomia

W mediach społecznościowych rodzice chłopca znaleźli namiar do klinki w Stanach Zjednoczonych, która specjalizuje się w leczeniu dzieci z podobnymi wadami wzroku. W międzyczasie lekarze u chłopca zdiagnozowali dodatkowo zanikanie gałki ocznej, do której dochodzi wskutek ekstremalnie niskiego ciśnienia w oczach. Dlatego też rodzice, na własną rękę uruchomili prywatną diagnostykę i w najbliższym czasie Dominik przejdzie zabieg ratowania gałek w Niemczech.

- Docelowe, pełne leczenie w USA będzie trwało ok. 2 lat. Polega na operacji (bądź operacjach) przymocowania siatkówki, dalszych kontroli, rehabilitacji, laseroterapii, krioterapii. Naszym celem jest uratowanie siatkówki w jednym oczku i zachowanie drugiego w jak najlepszym stanie, by medycyna w przyszłości pozwoliła Dominikowi odzyskać wzrok - dodają rodzice.

Łączny koszt leczenia Dominika oszacowano na 300 tysięcy złotych. W tym celu na początku kwietnia na stronie Siepomaga.pl została założona zbiórka środków dla chłopca. Do tej pory udało zebrać się ponad 150 tysięcy. Link do zbiórki jest dostępny tutaj.

Dominik hyla

Może Cię zainteresować:

Dominik Hyla z Bytomia walczy z podstępną i oszpecającą chorobą. Zbiera na lek biologiczny, nierefundowany w Polsce

Autor: Katarzyna Pachelska

10/03/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon