Bytom w słynnym filmie "Baraka". Symboliczna sekwencja z huty kręcona była u nas

Bytom jest wśród kilkudziesięciu lokacji z wszystkich poza Antarktydą kontynentów, w których kręcono słynny film "Baraka" - fenomenalny obraz Rona Fricke'a z 1992 roku.

"Baraka" ukazuje widzowi Ziemię - zachwycającą naturę naszej planety i różnorodność ludzkiej cywilizacji. "Baraka" to wizualna, pełna kontrastów podróż przez pięć kontynentów i 24 kraje. Wraz z kamerą okrążamy świat, doświadczając go w jego harmonii i chaosie. "Baraka" to klasyka filmu dokumentalnego, obraz uznawany za arcydzieło zarówno przez krytyków, jak i publiczność, nagradzany. Krytyk Roger Ebert zauważył, że jeśli ludzkość wyśle kolejną sondę kosmiczną ku odległym gwiazdom, a na pokładzie byłoby miejsce dla tylko jednego filmu - to tym filmem mogłaby być właśnie "Baraka".

Spośród kilkudziesięciu miejsc, które ukazuje film (w tym wielu ikonicznych), jedynie siedem znajduje sie w Europie. Z tych siedmiu trzy w Polsce. A jedno z nich to Bytom.

Bytom znajduje w tym obrazie miejsce poczesne i jakże śląskie.

Sekwencja z Bytomia trwa niespełna minutę. Bytom - a ściślej jedna z jego hut, prawdopodobnie "Zygmunt" - pojawia się w roli ognistego, buchającego piekielnym żarem inferna. Poprzedzająca sekwencja to płonące szyby naftowe w Kuwejcie po pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej. Ogień i dymy ich pożarów przechodzą w bytomskie piece, do których dodają paliwa pracujący hutnicy. Sekwencja kolejna to piece podobne, ale zarazem kompletnie inne - piece krematorium w Auschwitz, dawno wystygłe. Symbol śmierci i tragedii, ale czy tylko?

Ten stary węglowy piec reprezentuje tworzenie życia przez ogień - tłumaczą twórcy filmu. - Ogień oczyszcza wszystkie metale i jest też używany do niszczenia. Stąd chodzi o tworzenie nowego życia, czystego i silnego aż do chwili, gdy będzie musiało wrócić do pieca i zostać zniszczone, po czym ponownie stworzone.

A więc bytomskie piece symbolizują nie tylko zniszczenie, ale ich żar jest ogniwem w odwiecznym cyklu życia i śmierci.

W tle genialna muzyka Dead Can Dance. Przejmujący obraz.

Sami zobaczcie:

Przypomnijmy. Dawna Huta Zygmunt w Bytomiu-Łagiewnikach została utworzona w 1857 r. jako Hubertushütte (obecna dzielnica nie należała jeszcze wtedy do miasta). Po przyłączeniu do Polski, w latach 1922-1936 funkcjonowała jako Huta Hubertus, a następnie jako Huta Zygmunt (z przerwą w okresie II wojny światowej). W początkach lat 90. XX wieku w hucie funkcjonowały stalownie elektryczna i martenowska, zasadniczą produkcję stanowiły urządzenia i maszyny hutnicze. W 1995 r. hutę sprywatyzowano, a w 2000 r. postawiono w stan upadłości. Od 2004 r. właścicielem części byłego majątku huty (wydziału mechanicznego) jest Zamet Budowa Maszyn, na innej zakupionej przez ArcelorMittal powstało centrum serwisowe U2S-Usinor Stal Serwis.

Fragment huty ukazany w "Barace" ma dla nas dziś dodatkową wartość dokumentalną, ukazując miejsce należące już do przeszłości.

Bytom rynek 1975

Może Cię zainteresować:

Bytom w czasach sprzed betonozy na dokumencie filmowym w kolorze z lat 70. Było zielono. Były konie i tramwaje!

Autor: Katarzyna Pachelska

09/02/2023

Rynek Bytom

Może Cię zainteresować:

Zielony skwer zamiast placu czerwonego na Rynku? Nostalgiczna podróż przez Bytom końca lat 90

Autor: Redakcja Bytomski

12/02/2023

Polsko-niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Może Cię zainteresować:

Łagiewniki na przedwojennych fotografiach. To tu sto lat temu przebiegała granica państwowa

Autor: Anna Sobkiewicz-Foremska

30/08/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Choinki pod choinke rmf fm

RMF FM rozda choinki w Bytomiu. Za darmo!

Trio

2KQ Trio z bytomskiej szkoły muzycznej

Nagrywanie filmu "Dziennik z wycieczki do Budapesztu"

Filmowcy wracają do Bytomia na dwa dni. Tu ich spotkacie

Impreza Geschichte w bytomskiej poczcie

Techno przyjęło się w zabytkowej poczcie

Byt foto glowne

Kasia Moś w nowych aranżacjach utworów Karin Stanek

Byt 02koncertświątecznonoworoczny

Oglądaj i wspieraj - VII Charytatywny Koncert...

Bytomski2 1368706742

Wystawa: Rowerowy Bytom