Bytomianka, Karolina Kruszewska znalazła się na liście Forbesa. Jest finalistką konkursu "25 under 25"

Bytomianka, Karolina Kruszewska znalazła się wśród finalistów konkursu "25 under 25". Studentka Akademii Sztuk Pięknych została uznana za jedną z 25. najzdolniejszych młodych start-upowców, naukowców, twórców nowych technologii czy działaczy ekologiczno-społecznych

Karolina Kruszewska FB
Karolina Kruszewska na liście Forbesa

Karolina Kruszewska z Bytomia na liście Forbesa "25 under 25"

W środę, 29 marca odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród przyznawanych przez magazyn Forbes. Na prestiżowej liście finalistów w kategorii "25 under 25" znalazła się Karolina Kruszewska pochodząca z Bytomia. W 2023 roku spłynęło aż 700 zgłoszeń osób przed 25 rokiem życia, którzy swoich sił próbowali w pięciu kategoriach: biznes, działalność społeczna i zrównoważony rozwój, nauka, nowe technologie, pozytywny wpływ.

- Poznałam niesamowitych ludzi z pasją z różnorodnych dziedzin takich jak: biznes, nauka, nowe technologie, działania społeczne. Dziękuję kapitule za wyróżnienie projektów, które tworzę. Rozmowy z laureatami i mentorami dały mi dużą motywację i pomysły na kolejne projekty - mówi Karolina Kruszewska, projektantka, twórczyni nagradzanego projektu „Pose”.

Przypomnijmy, że 25-letnia Bytomianka w grudniu 2022 roku zdobyła nagrodę specjalną „The Bureau of European Design Associations Special Award” wysokości 100 tys. dolarów tajwańskich, podczas największego międzynarodowego konkursu projektowego dla studentów odbywającego się w Tajwanie.

Karolina Kruszewska
Karolina Kruszewska

Projekt "Pose" to praca magisterska

Karolina Kruszewska spędziła półtora roku na Akademii Sztuk Pięknych tworząc projekt "Pose", który jednocześnie był tematem jej pracy magisterskiej. Koncepcja odnosi się do doświadczeń w obrębie seksualności osób niewidomych z wykorzystaniem metod projektowania sensorycznego.

- „Pose” to zestaw do edukacji seksualnej dla osób niewidomych - wyjaśnia Karolina Kruszewska. - Odpowiada na brak dostępu do wiedzy o seksualności i niedostosowaniu produktów do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku - dodaje.

„Pose” został stworzony jako temat magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni projektowania społecznego. Projekt składa się z opisów i części merytorycznej przygotowanych we współpracy z edukatorką seksualną: dr. Dagną Kocur, audiodeskrypcji z lektorką oraz przestrzennych figurek, które mają pokazać w prosty sposób jak wygląda 5 podstawowych pozycji.

Do całego projektu została również wypracowana część identyfikacyjna. Projekt jest przeznaczony dla indywidualnych użytkowników, edukatorów seksualnych oraz organizacji. Jego głównym celem jest dostarczenie problematycznej wiedzy osobom niewidomym, dlatego zdecydowano się na nagrane opisy, które można odsłuchać w serwisie Youtube.

- Najważniejsza w projektowaniu jest dla mnie pewnego rodzaju uważność i wrażliwość na potrzeby i problemy ludzi. Wsłuchuję się w to, co mówią i mam gotową bazę do projektowania. Poprzez moje projekty mogę dać głos osobom, które nie są w stanie same powiedzieć, czego potrzebują - mówiła Karolina Kruszewska w styczniowym wywiadzie do „Rynku 7”.

Karolina Kruszewska

Może Cię zainteresować:

Bytomianka doceniona w międzynarodowym konkursie. Stworzyła projekt edukacyjny dla osób niewidomych

Autor: Martyna Urban

02/12/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon