Bytomska Smerfetka na muralu? Mieszkańcy wybierają jeden z pięciu finałowych projektów

Prawie sto prac zgłoszono do konkursu na mural, który ma pojawić się na ścianie o powierzchni około 71 metrów kwadratowych zrewitalizowanej oficyny przy ul. Józefa Piłsudskiego 34-36 w Bytomiu. Teraz mieszkańcy wybiorą jeden z pomysłów, który zostanie zrealizowany. W finałowej piątce znalazł się m.in. projekt przedstawiający bytomską Smerfetkę.

Z fasad secesyjnych kamieniec, które znajdują się pod adresem ul. Józefa Piłsudskiego 34-36 w Bytomiu, niedawno zniknęły rusztowania. Zostały one wyremontowane w ramach rewitalizacji Śródmieścia. Wcześniej Urząd Miejski w Bytomiu ogłosił konkurs na mural, który ma pojawić się na ścianie tamtejszej oficyny. W ciągu miesiąca wpłynęło prawie sto zgłoszeń.

- Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania. Na konkurs wpłynęły prace zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Jury nie miało więc łatwego wyboru - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Zgodnie z regulaminem, pod głosowanie internautów miały trafić trzy najlepsze prace, jednak trzy projekty otrzymały taką samą liczbę głosów jurorów, dlatego bytomianie będą mogli wybrać spośród pięciu prac zwycięski projekt, który będziemy chcieli zrealizować na elewacji kamienicy - wyjaśnia.

W finałowej piątce (projekty znajdziecie z galerii zdjęć) znalazły się:

  • „Zielona Strefa Bytomia” Karola Zegara,
  • „Bytomianka” Dawida Celeka i Tomasza Smieszkoła,
  • „Bytomska Smerfetka” Agnieszki Müller,
  • „Malowana Lala” Magdaleny Śliwińskiej,
  • „Architektoniczne perełki Bytomia” Konrada Kunca.

Na pracach przedstawiono m.in. Elektrociepłownię Szombierki, Karin Stanek czy Grażynę Wołowiec, która - znana szerzej jako bytomska Smerfetka - niestety zmarła pod koniec stycznia 2023 roku.

Głosowanie internetowe zostanie zakończone 21 kwietnia o godz. 20.00. Udział w nim można wziąć za pośrednictwem formularza na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bytomiu (TUTAJ) lub na Facebooku (TUTAJ). Autor najlepszego projektu otrzyma 10 tys. złotych, a jego pomysł zostanie zrealizowany na ścianie, która sięga prawie 14 metrów wysokości i ma powierzchnię około 71 metrów kwadratowych.

Bytomska Smerfetka

Może Cię zainteresować:

Bytomska Smerfetka zarażała śmiechem. Chciała tylko jednego, żeby ludzie byli dla niej mili

Autor: Patryk Osadnik

05/02/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon