Chcą naprawić państwo po PiS-ie. Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów

- Chyba nie ma takiej dziedziny naszego życia społecznego, w której PiS czegoś nie zepsuł - mówił dziś Michał Staniszewski. Przewodniczący bytomskiej Rady Miejskiej jest jedną z osób, które wystartują z list Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach parlamentarnych w okręgu bytomsko-gliwickim.

Kandydaci ko 2023

Z samego rana na Rynku odbyła się prezentacja kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu w okręgach obejmujących nasze miasto. O reelekcję do Izby Wyższej będzie ubiegać się senator Halina Bieda, w przeszłości wiceprezydent Bytomia, natomiast o mandaty poselskie będą się starać m.in. Michał Staniszewski - przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu, Marek Gzik - przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Tomasz Głogowski - poseł na Sejm, Paweł Kobyliński - przedsiębiorca, Teresa Bryś-Szczygieł - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ekologii "Zielona Ziemia".

- Liczymy, że 15 października uda się zmienić ten zły rząd. Niezwykle ważne kwestie są związane z ekonomią, wiemy że polityka odchodzi od tych takich fundamentów, które budują silną gospodarkę. My tu na Śląsku mamy do odegrania niezwykle ważną rolę, jesteśmy w okresie gruntownej transformacji, żeby mogło się to dokonać potrzebne są środki, które są przewidziane w nowej perspektywie z Unii Europejskiej. Wiem, że kwestia praworządności wciąż nie została rozwiązana, kamienie milowe nie zostały osiągnięte i wciąż nie mamy zasilonych budżetów w samorządach i w naszej kasie państwowej. To, co mogłoby pomóc zarówno w rozwoju regionu, gospodarki, ale także niezwykle ważne dla instytucji związanych z nauką. To wszystko razem myślę, że dałoby znów impuls do dalszego skoku cywilizacyjnego dla naszego kraju. To jest niezwykle ważne i żeby to się dokonało musimy zmienić ten rząd - stwierdził Marek Gzik, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poparcia kandydatom Koalicji Obywatelskiej udzielili m.in. prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, przewodniczący klubu parlamentarnego KO Borys Budka, a także radni Grzegorz Nowak i Teresa Polak.

- Świetni kandydaci i kandydatki Koalicji Obywatelskiej reprezentujący i wszystkie możliwe zawody, branże, ale przede wszystkim kompetentni w tym, co robią, doświadczeni samorządowcy, doświadczeni parlamentarzyści, ale również debiutanci - ocenił skład listy w okręgu 29 Borys Budka.

KO chce uznania języka śląskiego za język regionalny

Wśród celów, z jakimi kandydaci KO będą startować w nadchodzących wyborach jest nadanie językowi śląskiemu statusu języka regionalnego, co pomoże nie tylko mu przetrwać przez kolejne pokolenia, ale także umożliwi np. wprowadzenie go do szkół. Lider KO Donald Tusk obiecał to Ślązakom podczas swojej wizyty w Radzionkowie, gdzie podpisano tzw. Deklarację Radzionkowską w tej właśnie sprawie.

Listy kandydatów KO do Sejmu i Senatu mają zostać zarejestrowane jeszcze w tym tygodniu. Warto przy tym dodać, że obecnie rządząca partia jak dotąd ujawniła tylko swoje "jedynki", czyli kandydatów, którzy wystartują z pierwszego miejsca na listach PiS.

Lista kandydatów KO do Sejmu w okręgu 29

 1. Krystyna Szumilas
 2. Marek Gzik
 3. Marta Golbik
 4. Tomasz Głogowski
 5. Agnieszka Filipowska
 6. Tomasz Olichwer
 7. Michał Staniszewski
 8. Teresa Bryś-Szczygieł
 9. Andrzej Pilot
 10. Michał Grabiec
 11. Marek Pszonak
 12. Aleksandra Piasecka
 13. Jarosław Marciniak
 14. Anna Kostrzewa
 15. Wojciech Niezgoda
 16. Wiktora Bartosiewicz
 17. Tomasz Leszczyński
 18. Paweł Kobyliński

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon