Dobry rok bytomskich klubów sportowych

Bytomskie kluby młodzieżowe zajęły bardzo dobre, wysokie miejsca w rankingu Instytutu Sportu. Kolejny raz przekonujemy się, że nasze miasto sportem stoi!

Czarni Bytom / Górnik Bytom
Czarni gornik

Instytut Sportu jest państwowym instytutem badawczym funkcjonującym pod nadzorem Ministra Sportu i Turystyki. Jego początki sięgają 1977 roku, natomiast wśród zadań instytutu znajdują się: przeprowadzanie badań naukowych na rzecz sportu, zapewnienie udziału nauki w procesie przygotowania zawodników do startu w Igrzyskach Olimpijskich, opracowanie ekspertyz i wykonywanie usług dla organizacji i związków sportowych, projektowanie i konstrukcja urządzeń pomiarowych na rzecz sportu, certyfikacja wyrobów dla sportu i rekreacji.

Od lat instytut tworzy klasyfikację współzawodnictwa dzieci i młodzieży. W zestawieniu figuruje blisko 4 tys. klubów z całej Polski. W rankingu za 2023 rok bytomskie kluby zajęły wysokie lokaty. Najlepiej spośród nich wypadli Czarni Bytom, którzy uplasowali się na 47. miejscu zdobywając łącznie 367 punktów, zaś w kategorii klubów dżudo nasi dżudocy zajęli 1. miejsce w podkategorii kobiecej i 2. miejsce w podkategorii męskiej.

Dobrze wypadł również Górnik Bytom zajmując 106. miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej. Tenisiści z tarnogórskiej w kategorii klubów tenisowych byli bezkonkurencyjni i wyprzedzili m.in. Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki, AZS Poznań, WKS Grunwald Poznań, BKT Advantage Bielsko - Biała oraz Fundację Szczeciński KT Promasters Szczecin.

Powody do dumy mają także KS Skarpa Bytom (181. miejsce), MKS MOSM Bytom (200. miejsce). Z kolei piłkarze wodni z WTS Polonia Bytom zajęli 2. miejsce w swojej kategorii, zaś MLKS Czarna Strzała Bytom uplasowała się na 3. miejscu w kategorii łucznictwo.

W rankingu sklasyfikowano w sumie 19 klubów z naszego miasta. Oprócz wymienionych wyżej są to: Armada Golf Club Bytom, BS Polonia Bytom, Bytomska Akademia Boksu, UKS Feniks Bytom, Stowarzyszenie OARTE Bytom, LKS Tempo Stolarzowice, BUKS - MDK - MKSM Bytom, Bytomskie Towarzystwo Szermiercze Bytom, TTS Polonia Bytom, UKS MOSM Bytom oraz UKS „Na Fali” Bytom.

Z całym rankingiem można się zapoznać na stronach Zespołu Metodycznego Instytutu Sportu w Warszawie.