Dofinansowanie in vitro w Bytomiu. Miasto szuka realizatorów

Pary starające się o dziecko już wkrótce będą mogły skorzystać z Bytomskiego Programu In Vitro. Miasto właśnie prowadzi procedurę, która ma wyłonić jego realizatorów.

flickr
In vitro

Bytomski program leczenia niepłodności metodą in vitro powstał na bazie licencji udzielonej przez miasto Łódź, realizującego swój program od 2016 roku i został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jego autorem jest Sławomir Wołczyński z Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

- Niepłodność to choroba, której leczenie powinno być finansowane ze środków publicznych i dostępne dla każdej pary, która marzy o rodzicielstwie. Dla przyszłych rodziców liczy się czas, dlatego nie czekamy na wprowadzenie rządowego programu i wykonujemy kolejny krok w kierunku dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu gminy - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Rada Miejska w Bytomiu przyjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia lokalnego programu in vitro w listopadzie 2023 r. W bieżącym roku gmina Bytom zamierza przeznaczyć na niego 210 tysięcy złotych.

Wraz z końcem stycznia Urząd Miejski w Bytomiu ogłosił konkurs na realizację programu. Mogą się do niego zgłaszać ośrodki posiadające doświadczenie w leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

- Chcemy, żeby z dofinansowania mogli korzystać pacjenci leczący się w różnych ośrodkach, dlatego nie wykluczamy zawarcia umów z kilkoma realizatorami programu - mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bytomiu. - Zależy nam także na tym, by objąć wsparciem psychologicznym uczestników programu. Stąd wymóg dotyczący zapewnienia przez ośrodek leczenia niepłodności opieki psychologa, który ma praktykę w dziedzinie psychologii leczenia niepłodności - dodaje.

Przed potencjalnymi realizatorami programu stawiany jest szereg wymogów, w tym m.in. konieczność posiadania pozwolenia na prowadzenie ośrodka medycznie wspomaganej prokreacji lub centrum leczenia niepłodności oraz stosowania standardów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Prokreacji oraz wytycznych Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. W konkursie zostały określone również szczegółowe wymogi dotyczące wymaganego personelu, warunków lokalowych, wyposażenia kliniki czy dostępności do świadczeń. Ośrodki mogą składać swoje oferty do 15 lutego.

Dla kogo dofinansowanie do in vitro?

Bytomski program leczenia niepłodności metodą in vitro jest przeznaczony dla par z Bytomia, które mają problemy z zajściem w ciążę naturalnymi metodami zapłodnienia. Uczestnicy programu w dniu kwalifikacji powinni mieszkać w Bytomiu i rozliczać się w tutejszym Urzędzie Skarbowym w okresie przynajmniej 3 pełnych miesięcy poprzedzających zakwalifikowanie do dofinansowania. Pary nie muszą być po ślubie.

Przy wyborze par będzie brany pod uwagę m.in. wiek kobiety i wynik badania rezerwy jajnikowej. Kobiety biorące udział w programie powinny mieć od 20 do 40 lat, a w ocenie biochemicznej i ultrasonograficznej powinny mieć szansę na stymulację mnogiego jajeczkowania - AMH powyżej 0,7 ng/ml i co najmniej trzy pęcherzyki w jajniku. Warunkowo do Programu mogą zostać zakwalifikowane pary, w których kobieta jest w wieku do 42 lat, a stężenie AMH jest u niej równe lub przekracza 1,2 ng/ml.

Miasto może dofinansować parom do trzech prób zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, na każdą przeznaczając do 6 tys. zł brutto (w sumie do 18 tys. zł). Pary zainteresowane udziałem w programie będą mogły zgłaszać chęć udziału bezpośrednio w klinice leczenia niepłodności wybranej przez Urząd Miejski w konkursie.

Dziewczynka na hustawce

Może Cię zainteresować:

Bytom inwestuje w dzieci. Będą dofinansowania do in vitro

Autor: Daniel Lekszycki

28/11/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon