Drogowcy zrobili kierowcom prezent na święta. Skrzyżowanie w Szombierkach otwarte

Skrzyżowanie ulic Zabrzańskiej i Frycza Modrzewskiego znów jest w pełni przejezdne. Tramwajowo-drogowa inwestycja powoli finiszuje, ale kierowcy nie muszą czekać na jej zakończenie i już dziś mogą korzystać z przebudowanego odcinka.

Grzegorz Goik / UM Bytom
Skrzyzowanie szombierki po przebudowie

Skrzyżowanie przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa należy do najbardziej newralgicznych w naszym mieście. To właśnie tędy spora część kierowców dojeżdża do Drogowej Trasy Średnicowej. Przez ostatnie miesiące byli zmuszeni jeździć objazdami, ponieważ krzyżówka była zamknięta z powodu tramwajowej inwestycji, w ramach której zmodernizowano odcinek linii nr 9 od granicy z Rudą Śląską do ul. Zabrzańskiej.

Prace objęły m.in. przebudowę przejazdu tramwajowego przez wspomniane skrzyżowanie. Wykorzystano to jako okazję do wymiany nawierzchni jezdni i chodników, przebudowy zatoki autobusowej, wykonania ciągu pieszo-rowerowego i drogi rowerowej, wymiany oświetlenia ulicznego, uporządkowania zieleńców wraz z nowymi nasadzeniami drzew i krzewów oraz przebudowę odwodnienia układu drogowego. Co istotne, na skrzyżowaniu pojawiła się sygnalizacja świetlna, dzięki której włączanie się do ruchu od strony Rudy Śląskiej nie będzie już problemem.

- Po Nowym Roku uruchomiona zostanie sygnalizacja świetlna, której system wymaga dostrojenia, czego nie chcemy robić teraz, aby nie utrudniać funkcjonowania mieszkańcom Szombierek. Przywróciliśmy ruch na skrzyżowaniu ul. Zabrzańskiej i ul. Frycza Modrzewskiego przed świętami, co z pewnością ułatwi mieszkańcom dojazd do rodziny oraz znajomych w okresie świątecznym. W związku z tym prosimy o ostrożną jazdę - powiedział Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Zakres inwestycji uległ powiększeniu względem pierwotnych planów, co wpłynęło na termin realizacji zadania. Dodatkowe prace obejmowały m.in. budowę drogi z miejscami postojowymi i chodnikiem wzdłuż zachodniego płotu cmentarza oraz likwidację pod powierzchnią starej drogi tzw. spieku, czyli materiału odpadowego wykorzystywanego jako podłoże, który należało usunąć przed prowadzeniem prac związanych z odtworzeniem nawierzchni jezdni. Na ul. ks. Włodarskiego została wykonana nowa nawierzchnia. Dodatkowo przebudowano odcinek ok. 80 m torów wzdłuż peronów tramwajowych. Fragment drogi zyskał nowe włazy pływające, a na istniejących chodnikach zniwelowano bariery architektoniczne.

Wykonawcą inwestycji jest firma Silesia Invest. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi 13,6 mln zł, z czego wartość prac drogowych stanowi nieco ponad 3 miliony złotych. Przed kilkoma dniami - 18 grudnia - został przywrócony ruch tramwajowy od Goduli do Szombierek.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon