Dwie wielkie inwestycje logistyczne w Bytomiu: Panattoni Park Bytom i 7R Park Bytom I

Dwóch liczących się deweloperów już oficjalnie zapowiedziało swoje inwestycje w Bytomiu. Ogromne centra logistyczne mają powstać w pobliżu węzła autostrady A1.

Choć w okolicy budowano wiele magazynów, to przez lata inwestycje tego typu omijały Bytom, pomimo bardzo dobrego skomunikowania naszego miasta z krajową i europejską siecią drogową. Oprócz autostrady A1 przez Bytom przebiega aż 5 dróg krajowych oraz dwie drogi wojewódzkie, które umożliwiają sprawny transport praktycznie w każdym kierunku.

Zdaje się, że branża wreszcie dostrzegła Bytom, ponieważ od kilku lat prowadzone są procedury administracyjne dla kilku naprawdę dużych projektów magazynowych. Inwestorzy zakupili tereny pod budowę centrów logistycznych w Dąbrowie Miejskiej, Rozbarku i Miechowicach. Jednak od nabycia działek do wbicia pierwszej łopaty jest długa droga, ponieważ by otrzymać pozwolenie na budowę konieczne jest uzyskanie tzw. decyzji środowiskowych, natomiast w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego inwestor musi również postarać się o wydanie warunków zabudowy. Z uwagi na ich skomplikowanie takie postępowania mogą trwać miesiącami, a w niektórych przypadkach nawet latami, jeśli dane przedsięwzięcie np. zostanie oprotestowane przez organizacje ekologiczne.

Na najbardziej zaawansowanym etapie przygotowań w Bytomiu są dwa projekty logistyczne: Panattoni Park Bytom oraz 7R Park Bytom. Dla obydwu inwestycji wydano pozwolenia na budowę, dzięki czemu droga do ich realizacji jest otwarta. Obaj deweloperzy zapowiadają, że prace rozpoczną się już wkrótce.

Teren przy siemianowickiej

Może Cię zainteresować:

Przy Siemianowickiej powstanie wielki magazyn Lidla? Jest decyzja

Autor: Daniel Lekszycki

17/04/2023

Panattoni postawi 3 wielkie hale w Bytomiu

Panattoni Park Bytom ma powstać przy ulicy Węglowej, która niedawno została przebudowana, aby zapewnić lepszy dojazd do ul. Strzelców Bytomskich i łączących się z nią autostradą A1 i Obwodnicą Północną. Deweloper dysponuje w tym miejscu gruntami o powierzchni 26 hektarów odkupionymi od śląskiej spółki GTB Metropolis, która przygotowała je od strony prawnej i technicznej.

- Bytom czerpie ze wszystkich atutów regionu, oferując bardzo dobre połączenia komunikacyjne oraz szeroką ofertę uzbrojonych terenów. Miasto nie posiada obecnie wielu nowoczesnych powierzchni przemysłowych, dlatego potencjał do rozwoju w tym zakresie jest ogromny – mówi mówi Aurelia Rachtan, Senior Development Manager w Panattoni .

Projekt przewiduje budowę trzech ogromnych hal przemysłowych o łącznej powierzchni 131 tysięcy metrów kwadratowych. Obiekty mają sprawdzić się zarówno w procesach logistycznych, magazynowych, produkcyjnych, a dodatkowo będą oferować przestrzenie socjalno-biurowe oraz infrastrukturę towarzyszącą dostosowaną do przyszłych najemców.

Inwestycja ma spełniać najwyższe standardy z zakresu zrównoważonego budownictwa i uzyska certyfikację środowiskową metodą BREEAM na poziomie Excellent. Deweloper zastosuje rozwiązania ograniczające emisję CO2 czy zużycie energii i wody, a także zapewni podwyższoną izolacyjność ścian i dachów. Zaimplementuje też system inteligentnego oświetlenia i urządzenia HVAC. Ponadto pracownicy obiektów skorzystają m.in. ze stref zieleni przed biurami, infrastruktury dla rowerzystów, miejsc do ładowania samochodów elektrycznych i bardzo dobrego dostępu do komunikacji miejskiej.

- Inwestorzy patrząc na region Śląska doceniają rozbudowaną infrastrukturę, dostęp do wykwalifikowanej kadry, ale bardzo często podkreślają też probiznesowe podejście samorządowych instytucji, wspierających rozwój przedsiębiorczości. Zaangażowanie władz lokalnych – obejmujące m.in. przebudowę infrastruktury drogowej, czy doprowadzenie kanalizacji na odcinku kilku kilometrów – było także ogromnym wsparciem w przygotowaniu realizacji Panattoni Park Bytom. Ogromnie dziękujemy i doceniamy pomoc, która sprawia, że zawsze chętnie wracamy na Śląsk – dodaje Aurelia Rachtan.

7R stawia na proekologiczne rozwiązania

Drugie centrum logistyczne planowane w Bytomiu ma mieć podobną skalę. Docelowo na 7R Park Bytom I mają składać się cztery hale o powierzchniach: ok. 14,5 tys. mkw, 15 tys. mkw, 32 tys. mkw oraz blisko 60 tys. mkw. Łączna powierzchnia czterech budynków wyniesie ponad 121 tysięcy metrów kwadratowych. W tym przypadku deweloper dysponuje 25 hektarami gruntów w rejonie ul. Strzelców Bytomskich i Dąbrowa Miejska - tuż przy węźle autostrady A1.

- Najemcy poszukują funkcjonalnej przestrzeni magazynowej wspierającej rozwój ich biznesu. 7R Park Bytom I dostarczy produkt odpowiadający na najbardziej wyśrubowane oczekiwania najemców - podkreśla Maciej Krzyżak, Development Director w 7R

7R Park Bytom I będzie się różnić od wielu tego typu centrów logistycznych. Przy halach ma powstać zielona strefa well-beingowa dla pracowników wyposażona w ergonomiczne siedziska zaprojektowane przez młodych artystów wyłonionych w konkursie „7R Warehouse of art - Young art for the planet”, który deweloper zorganizował we współpracy z warszawską Akademią Sztuk Pięknych.

- Wśród priorytetów 7R jest łączenie biznesu, ekologii i społecznej odpowiedzialności. 7R Park Bytom I posiadać będzie strefy relaksu dla pracowników oraz instalacje redukujące zużycie wody oraz energii. To ważne dla naszych najemców rozwiązania, ponieważ pomagają im w realizowaniu ich strategii ESG - mówi Joanna Ociepka-Wojciechowska, Regional Leasing Director w 7R.

Do budowy parku magazynowego mają zostać użyte ekologiczne materiały, zaś wśród zastosowanych rozwiązań znajdą się m.in. m.in. panele fotowoltaiczne, energooszczędne oświetlenie LED oraz destratyfikatory ograniczające straty ciepła. Budynki mają mieć zwiększoną izolacyjność, co pozwoli obniżyć koszty eksploatacyjne i wpływ obiektów na środowisko. Projekt będzie certyfikowany w systemie BREEAM określającym stopień ekologiczności nieruchomości - inwestor zamierza uzyskać poziom Excellent, czyli drugi najwyższy w skali.

Wśród atutów 7R Park Bytom I inwestor wymienia nie tylko bliskość ważnych dróg tranzytowych i lotniska w Pyrzowicach, ale także przystanków autobusowych, tramwajowych i kolejowych, które będą dużym udogodnieniem dla przyszłych pracowników centrum logistycznego. Budowa pierwszego z magazynów ma ruszyć już w drugiej połowie 2023 r.

Warto dodać, że firma 7R już przed rozpoczęciem inwestycji zaczęła angażować się lokalnie. W zgodzie ze strategią ESG deweloper zainstalował w 13 bytomskich placówkach oświatowych nowoczesne dystrybutory wody. Dzięki zastosowaniu w nich filtrów i lamp UV urządzenia zapewniają dzieciom i młodzieży dostęp do czystej i świeżej wody.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon