Dworcowa na nowo. Już oficjalnie

Odnowa ulicy Dworcowej w Bytomiu dobiegła końca. Przebudowano nie tylko sam deptak, ale również odrestaurowano aż kilkanaście kamienic. Zwieńczeniem tego procesu będą urodziny ulicy, na które zaproszeni są wszyscy bytomianie.

Swietlik nowa dworcowa

Na zakończenie prac na Dworcowej musieliśmy poczekać dłużej, niż pierwotnie zakładano, ale inwestycja szczęśliwie dobiegła końca i dziś znów można z czystym sumieniem stwierdzić, że ta ulica jest salonem Bytomia. Kamienna nawierzchnia, mnóstwo zieleni i ławek z oparciem, na nowo zaaranżowany skwer przed dworcem PKP, a do tego wspaniale odrestaurowane kamienice, których architektura w niczym nie ustępuje największym polskim miastom. Przebywanie w takim otoczeniu to duża przyjemność.

Dziś, 1 września, o 14:00 rozpoczną się urodziny ulicy Dworcowej organizowane przez Bytomskie Centrum Kultury. Imprezę otworzy przemarsz sprzed Agory wraz z Górniczą Orkiestrą Dętą Bytom oraz mażoretkami Charms. O 14:45 i 17:15 bytomski historyk Marek Wójcik (współtwórca Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury) poprowadzi spacery historyczne, zaś w międzyczasie ponownie wystąpi orkiestra dęta, a także odbędzie się interaktywny spektakl komediowy dla najmłodszy inspirowany baśnią Janiny Porazińskiej. Przez cały dzień na Dworcowej będzie można również podziwiać wystawę batików autorstwa Aleksandry Herisz oraz historycznych pocztówek ulicy ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, natomiast czas spędzony w tym miejscu umilą też występy mimów, szczudlarzy i żonglerów.

Program Nowa Dworcowa

1 września 2023 (piątek)

  • 14:00 - przemarsz ulicą Dworcową z Górniczą Orkiestrą Dętą Bytom oraz grupą artystyczną Mażoretki Charms (start: Agora Bytom)
  • 14:30 - część oficjalna
  • 14:45 - spacer historyczny ulicą Dworcową
  • 15:00 - koncert Górniczek Orkiestry Dętej Bytom
  • 16:00 - "Księga pełna czarów" - interaktywny spektakl komediowy dla najmłodszych, inspirowany baśnią Janiny Porazińskiej
  • 17:15 - spacer historyczny ulicą Dworcową
  • 18:00 - zakończenie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon