Dworcowa przebudowana. Prezydenci zapraszają przedsiębiorców na spotkanie

Władze miasta chcą się spotkać z przedsiębiorcami prowadzącymi swoje biznesy przy ulicy Dworcowej oraz z zarządcami tamtejszych nieruchomości. Tematem będzie planowana organizacja ruchu na deptaku.

Dworcowa po przebudowie

Dworcowa po przebudowie stała się jeszcze bardziej przyjazna dla pieszych, niż nigdy dotąd. Ponieważ z ulicy nie da się całkowicie usunąć samochodów, wprowadzono na niej szereg rozwiązań mających na celu uspokojenie ruchu pojawiających się tam pojazdów, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo spacerujących osób.

Zapewne wielu bytomian pamięta, jak przed przebudową samochody często przeciskały się pomiędzy pieszymi, jadąc raz po prawej, a raz po lewej stronie. Z tego powodu zarówno kierowcy, jak i piesi musieli "mieć oczy dookoła głowy", bo nigdy nie było wiadomo skąd nadjedzie jakieś auto. Obecnie przejazd wyznaczono środkiem ulicy, dzięki czemu piesi po bokach mogą czuć się bezpiecznie. Ponadto poprzez ułożenie elementów małej architektury przejazd biegnie wężykiem, co ma zniechęcać kierujących do rozwijania nadmiernej prędkości.

- Ulica Dworcowa po rewitalizacji została podzielona na strefy przeznaczone do odpoczynku, ruchu oraz działalności handlowo- usługowej. Aby ułatwić wszystkim użytkownikom korzystanie ze wspólnej przestrzeni, na ulicy Dworcowej zostanie od października wprowadzony - z wyłączeniami - zakaz ruchu i postoju pojazdów - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. - Podczas zaplanowanego na wtorek 12 września spotkania chcemy zaprezentować zarządcom nieruchomości i przedsiębiorcom prowadzącym działalność przy ul. Dworcowej zmiany w organizacji ruchu, ale również omówić zasady korzystania z niej przez mieszkańców tej ulicy oraz dostawców zaopatrzenia - podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Urzędnicy chcą jeszcze bardziej ograniczyć poruszanie się samochodów po deptaku, dlatego od października Miejski Zarząd Dróg i Mostów zamierza wprowadzić system regulacji wjazdu oraz regulamin wjazdu na Dworcową. Nowa organizacja ruchu sprawi, że ulica stanie się jednokierunkowa, a wjazd będzie możliwy wyłącznie od strony ulicy Moniuszki. Jednak nie każdy będzie mógł tam wjechać, ponieważ dostęp będą ograniczać pneumatyczne słupki wysuwające się z nawierzchni deptaka sterowane przez system kontroli obsługiwany przez operatora.

Planowane zmiany w organizacji ruchu na ul. Dworcowej, szczegóły techniczne dotyczące funkcjonowanie systemu regulującego wjazd na deptak, regulamin wjazdu, sposób uzyskiwania zaświadczeń i identyfikatorów będą omawiane na spotkaniu 12 września o 16:30 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego przy ul. Parkowej 2. W spotkaniu wezmą udział m.in. prezydent Mariusz Wołosz, zastępca prezydenta Michał Bieda, przedstawiciele MZDiM, Wydziału Zarządzania Kryzysowego oraz Straży Miejskiej. Urzędnicy zapraszają przedsiębiorców prowadzących działalność przy ul. Dworcowej oraz zarządców budynków położonych przy ulicy.

Przy okazji w trakcie wtorkowego spotkania przez pracowników Wydziału Architektury zostaną omówione zasady dotyczące sytuowania reklam w przestrzeni odnowionej ulicy Dworcowej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon