Fotoradar przy ul. Strzelców Bytomskich pojawił się i zniknął

Przy ul. Strzelców Bytomskich pojawił się fotoradar, co wśród kierowców wzbudziło nie lada sensację. - Zostanie tam na stałe? - pytali internauci. Okazało się jednak, że to tylko test, który prowadziła prywatna firma.

Patryk Osadnik
Test fotoradaru w Bytomiu

We wtorek, 22 lutego, przy ul. Strzelców Bytomskich w kierunku Tarnowskich Gór, przed zjazdem na Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego, pojawił się fotoradar. Sto metrów wcześniej ustawiono tabliczkę: "Testowy pomiar prędkości". Internauci zachodzili jednak w głowę, czy to przymiarka do tego, aby urządzenie zainstalować tam na stałe.

Dowiedzieliśmy się, że nie ma takich planów, a fotoradar został ustawiony tylko na czas testu, który prowadziła bytomska firma Lifor, zajmująca się sprzedażą produktów poprawiających bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

- Nasz główny punkt testowy znajduje się na wysokości stacji BP przy ul. Wrocławskiej. W tej chwili testujemy nowy model fotoradaru, co wymagało jezdni czteropasmowej, dlatego ustawiliśmy się przy ul. Strzelców Bytomskich - wyjaśnia Piotr Kędzierski, wspólnik w firmie Lifor.

- W najbliższych tygodniach inne nowe urządzenie pojawi się także na testach przy ul. Wrocławskiej. Będzie ono rejestrowało m.in. prędkość, przejazd na czerwonym świetle czy odległość między pojazdami - dodaje.

Test fotoradaru bez odpowiedniej zgody MZDiM?

Przedstawiciel firmy Lifor przekonuje, że testy zorganizowano na podstawie procedur uzgodnionych z Głównym Inspektoratem Transporty Drogowego.

- Przed przystąpieniem do testu wysłaliśmy odpowiednie informacje do Komendy Miejskiej Policji oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu - podkreśla Piotr Kędzierski.

Zastrzeżenia co do tego ma Urząd Miasta Bytom, który potwierdza, że pismo w sprawie testu dotarło do MZDiM, ale urzędnicy nie wydali wymaganej w takim przypadku zgody na zajęcie pasa ruchu. Brakowało także opinii projektu organizacji ruchu, koniecznej do ustawienia znaku drogowego.

- Zamierzamy wyjaśnić tę sytuację, aby w przyszłości nie dochodziło do nieporozumień - zapewnia Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka UM Bytom.

Gdzie urzędnicy planują ustawienie fotoradarów?

Nikt nie planuje ustawienia fotoradaru na ul. Strzelców Bytomskich tam, gdzie we wtorek, 22 lutego, prowadzono test. Samorząd zwracał się jednak do GITD z wnioskami o zainstalowanie takich urządzeń w innych miejscach.

- Wnioskowaliśmy o ustawienie trzech fotoradarów - potwierdza Małgorzata Węgiel-Wnuk. Mowa o ul. Karola Miarki, ul. Żołnierskiej oraz ul. Strzelców Bytomskich na wysokości ul. Lazarówka.

GITD odmówiło m.in. z powodów finansowych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon