Fotowoltaika Bytom, czyli jak płacić mniej za energię elektryczną na Śląsku

Instalacje fotowoltaiczne interesują coraz więcej Ślązaków. Trudno się temu dziwić, zważywszy na ceny tradycyjnych rozwiązań energetycznych. Ale o czym trzeba wiedzieć podczas korzystania z energii słonecznej? Ile kosztuje fotowoltaika w Bytomiu i czy to się w ogóle opłaca? W naszym artykule rzucamy nieco światła na ten temat.

Zdjęcie Główne

Gdzie najlepiej umieścić panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna wiąże się z przetwarzaniem energii słonecznej na energię elektryczną. Oznacza to, że panele słoneczne muszą być umieszczone w miejscu, gdzie jest wystarczająco dużo naturalnego światła. Dlatego większość zainteresowanych rozważa dachy swoich domów jako najlepszą (najbardziej efektywną) lokalizację dla swoich paneli fotowoltaicznych. Dla niektórych jednak może to oznaczać zaburzenie estetyki. Zwłaszcza, jeśli ktoś ma na dachu piękne dachówki z gliny albo gont.

Ale dach domu nie jest rozwiązaniem obowiązkowym. W związku z powyższym instalacja paneli fotowoltaicznych na starej stodole, dajmy na to, jest równie dobrym pomysłem, o ile ma się taki obiekt do dyspozycji. Wiadomo, rozbiórka niepotrzebnych budynków gospodarczych wiąże się z pewnymi kosztami. Czemu więc ich nie wykorzystać i w ekologiczny sposób pozyskać odnawialne źródła energii na własne potrzeby?

A jeśli ktoś ma do dyspozycji wystarczająco dużo terenu, warto przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych gdzieś z boku działki. Dla takich firm jak JB Energia to żaden problem. Co więcej, wszystko można później odgrodzić estetycznym płotkiem z furtką, żeby umożliwić dostęp. W ten sposób zamaskuje się widok instalacji fotowoltaicznej, zachowując jednocześnie pełne nasłonecznienie.

Montaż fotowoltaiki przy ziemi ma sporo sensu, jeśli mieszka się w południowych rejonach Śląska. Tam przecież o naturalne nachylenie terenu nietrudno. Pagórki i łąki dobrze się nadają na prywatną mikro-elektrownię słoneczną, która gwarantuje niezależność energetyczną. Technologia wykorzystana w modułach fotowoltaicznych jest też bardzo wytrzymała i niestraszne jej niekorzystne warunki atmosferyczne. Wiatr, śnieg, mróz – fotowoltaika Bytom da sobie radę ze wszystkim przez wiele, wiele lat.

Dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych

Choć montaż instalacji fotowoltaicznej na przestrzeni lat zwraca się z nawiązką, nie ma co ukrywać, że na początku trzeba się liczyć z pewną inwestycją. Możliwość uzyskania dofinansowania pomaga jednak złagodzić ten problem. Program Mój Prąd 2022 wycelowany jest w zwiększenie prywatnej produkcji oraz możliwości magazynowania energii elektrycznej na terenie miasta Bytom, jak i całego kraju. Dotyczy to zakupu i montażu sprzętu dla istniejących budynków mieszkalnych. Mój Prąd przeznaczony jest dla osób fizycznych, u których instalacja fotowoltaiczna będzie podłączona do nowego systemu rozliczeń net-billing.

Jest też program Czyste Powietrze. Tu chodzi bardziej o wymianę źródeł ogrzewania na rozwiązania bardziej przyjazne środowisku, do czego fotowoltaika pasuje jak ulał. Również i w tym programie możliwe jest uzyskanie zwrotu do 5000 złotych, o ile nie łączy się on bezpośrednio z dofinansowaniem Mój Prąd. Więcej na ten temat poczytać można pod linkiem Fotowoltaika Bytom, do czego serdecznie zachęcamy.

Ile kosztuje fotowoltaika w Bytomiu?

Nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od konkretnego zamówienia. W każdym razie firma JB Energia oferuje bezpłatny audyt fotowoltaiczny, czyli weryfikację stanu dachu oraz możliwości, jakimi de facto dysponują klienci indywidualni. Na tej podstawie powstaje wycena i projekt pod konkretną instalację fotowoltaiczną. Oczywiście, pomoc przy wnioskowaniu o dofinansowanie fotowoltaiki również znajduje się w ofercie firmy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon