Wszczęcie postępowania
W kwietniu 2025, Anna Ostrowska, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, poinformowała o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie wpisu do rejestru zabytków średniowiecznych murów miejskich zlokalizowanych w obecnym Śródmieściu Bytomia.
Oficjalna decyzja
Zgodnie z decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, fragment średniowiecznych murów miejskich starego miasta w Bytomiu, zlokalizowany na działkach ewidencyjnych 338/23, Bytom, Bytom, woj. śląskie. - został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Ta decyzja, stała się ostateczna i obowiązująca dnia 18 czerwca 2025. Nadano jej numer rejestru zabytków A/1575/25
Mury obronne w Bytomiu pochodzą z XIII wieku
Dzieje Bytomia sięgają XII wieku i był to wtedy gród należący do Małopolski. Jego nazwa pojawiła się po raz pierwszy w dokumentach z lat 1123 i 1125, zatwierdzających dobra benedyktynów tynieckich. W 1179 roku książę krakowski Kazimierz Sprawiedliwy podarował Bytom księciu Mieszkowi Piątonogiemu, założycielowi dynastii Piastów opolskich.W ten sposób miasto znalazło się w historycznych granicach Górnego Śląska. Z kolei lokacji Bytomia, na prawie niemieckim, dokonał w roku 1254 (trzy lata wcześniej niż miało to miejsce w Krakowie) książę opolski Władysław.
Po podziale księstwa opolskiego w roku 1284 powstało księstwo bytomskie. Jego pierwszym władcą został książę Kazimierz, który rok później złożył hołd lenny królowi czeskiemu. Za czasów księcia Kazimierza średniowieczny Bytom przeżywał największy rozkwit polityczny i gospodarczy. To on wybudował zamek przy dzisiejszym placu Grunwaldzkim (który niszczał od czasu podziału księstwa bytomskiego między książąt oleśnickiego i cieszyńskiego w 1369 r.) i otoczył miasto murami obronnymi z basztami. W XVI wieku fortyfikacje zostały wzmocnione wałem ziemnym.

Może Cię zainteresować:
Śladem średniowiecznych murów Bytomia, czyli jedna z "mikrowypraw" w ramach Kierunku GZM

Może Cię zainteresować: