Futurologia i ekologia. Co drzemie w Lemie? Teatrogra w wykonaniu kolektywu artystycznego Lufcik na Korbkę

Wyobraźmy sobie teraz, że – zupełnie niechcący – odkryliśmy w naszym mieście Strefę B. i znaleźliśmy pośród niej ekscentrycznych zwierzopodobnych mieszkańców. Czy będziemy mieć odwagę, aby udzielić im pomocy w razie potrzeby, nie zważając na ich wygląd i nieprzewidywalne zachowania? A może wspólnie udałoby się nam poprawić stan naszej planety?

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Stanisława Lema. Autor „Cyberiady”, „Bajek robotów”, „Fantastyki i futorologii” od lat inspiruje także innych artystów. Tym razem jego dzieła posłużyły twórcom teatrogry „Co drzemie w Lemie?” do stworzenia scenariusza pełnego przygód, do tego dającego możliwości prezentacji aktorskich umiejętności zespołu. Autorem podstawowej wersji scenariusza jest Radosław Matysek.

Podczas październikowego słonecznego południa, zuchwali śmiałkowie zgromadzili się na dziedzińcu Pałacu w Miechowicach, by przenieść się w przyszłość, do drugiej połowy XXI w. W wyniku niezbadanych anomalii, związanych z gwałtownymi zmianami klimatycznymi, niedoborami wody oraz pogorszeniem się warunków środowiskowych – na świecie pojawili się "zwierzoludzie". To ich chcieli wesprzeć gracze, ale na swojej drodze – pełnej zaskakujących sytuacji – musieli stawić czoła jeszcze elektrohybrydom i wyzwaniom związanym z futurologią, językiem polskim, fizyką i astrologią. Podjęte kosmiczne szranki nie były proste, za to pełne emocji i, co najważniejsze, zakończone pozytywnym finałem.

Czym są teatrogry prezentowane przez Lufcik na Korbkę?

Zmiana Parku ludowego przy Pałacu Tiele-Wincklerów w swoistą planszę gry to część działań podejmowanych przez charyzmatyczny Lufcik na Korbkę i prowadzącą go Fundację W TO MI GRAJ. Wszystko, co robią jest niebanalne, niezwykle barwne, osadzone w kontekście i prezentowane na wysokim teatralnym poziomie. Od jakiegoś czasu, oprócz przedstawień dla dzieci, widowisk plenerowych, materiałów wizualnych i zajęć z zakresu edukacji kulturalnej, artyści zajęli się także produkcją autorskich „teatrogier”.

Gra teatralna na żywo łączy w sobie elementy larpa, gry terenowej, gry edukacyjnej i spektaklu. Jest to forma na pograniczu sztuki i gier, wykorzystująca narzędzia estetyki teatralnej oraz nowoczesne strategie narratologiczne. Twórcy z Lufcika scenariusze opierają zwykle na kanwie tekstów kultury, a także na naukach przyrodniczych, ekonomicznych, czy ścisłych.

Zadanie zwyciężyło w konkursie na działanie w zakresie kultury.

Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Bytom.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon