Piękna metamorfoza kamienicy z końca XIX wieku. 100 lat temu była tam restauracja, a ostatnio lombard [ZDJĘCIA]

Kamienica przy ulicy Wrocławskiej 12 jest przykładem dobrze wykonanej modernizacji. Przed wojną w budynku z końca XIX wieku funkcjonowała Restauracja Park-Cafe, później Parkowa, a następnie Badaro. Ostatnim najemcą kamienicy był znany bytomski lombard, a obecnie powstają tam mieszkania i lokal użytkowy.

Kolejny przykład udanej modernizacji kamienicy w Bytomiu

Aby uzyskać najlepszy układ funkcjonalny umożliwiający komunikację na całej kondygnacji, w kamienicy z XIX wieku przeniesiona została cała zabytkowa klatka schodowa. Warto podkreślić, że charakterystyczne drewniane schody to jeden z niewielu zachowanych oryginalnych elementów wystroju kamienicy, która na przestrzeni lat ulegała dewastacji.

- Zachowaliśmy, co się dało, a tam, gdzie nie było to możliwie zastosowaliśmy stylizowane elementy, jak np. stolarka drzwiowa czy lastryko na posadzce - wyjaśnił Wojciech Gacek, udziałowiec i główny wykonawca remontu kamienicy.

Budynek doczekał się też remontu stropów oraz wszystkich instalacji. Obecnie powstaje tam 10 mieszkań od 42 do 101 mkw. z ogrzewaniem połogowym i centralnym ogrzewaniem z nitki ciepłowniczej PEC. Dodatkowo na parterze do wynajęcia udostępniony zostanie przestronny lokal użytkowy.

- Zbliżamy się ku końcowi prac, a ponieważ rynek nieruchomości zaczyna powoli odżywać, mamy już sygnały od zainteresowanych klientów. Prowadzimy już rozmowy z firmą, która jest zainteresowana wynajmem powierzchni biurowej. To dobre miejsce do prowadzenia biznesu i do mieszkania. Cieszymy się, że udało się zrealizować tę inwestycję i uratować ten budynek przed ruiną - podsumował Wojciech Gacek.

Historia XIX-wiecznej kamienicy przy ulicy Wrocławskiej

Budowa kamienicy przy ulicy Wrocławskiej została zakończona w 1895 roku. Powstała na zlecenie ówczesnego handlarza bydłem Jacoba Paikerta, a jej wykonania w stylu historyzmu podjął się mistrz murarski - Georg Nickisch.

W 1931 roku, właścicielka kamienicy podjęła decyzję o przebudowie istniejących na parterze mieszkań na lokal gastronomiczny. W pierwszej kolejności działała tam restauracja Park - Cafe i funkcjonowała ona jeszcze przez wiele lat po wojnie. W 1951 r. lokal zmienił swoją nazwę na "Sportowa" później "Parkowa", a następnie "Badaro". Na wyższych kondygnacjach swoją pierwszą siedzibę miało też założone w 1993 roku Radio SBB Rodło Bytom.

Ostatnim najemcą budynku na rogu Wrocławskiej i Chrzanowskiego, był znany bytomski lombard, a niedługo po jego wyprowadzce, kamienicę kupił prywatny inwestor.

Kamienica Petera Spyry Bytom

Może Cię zainteresować:

Bytomska kamienica z XIX wieku przechodzi termomodernizację. Wkrótce stanie się wizytówką Rozbarku

Autor: Redakcja Bytomski

23/05/2023

Park kieszonkowy Bytom

Może Cię zainteresować:

Kieszonkowy park między kamienicami w centrum miasta. Bytomskim pomysłem zachwyca się cała Polska. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

10/04/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon