GW: Ponad ćwierć tysiąca budynków uszkodzonych przez kopalnię

Zastanawialiście się jaki wpływ na budynki mają coraz częściej występujące tąpnięcia? Teraz już wiemy. Gazeta Wyborcza podała, że kopalnia uszkodziła w Bytomiu aż ćwierć tysiąca budynków. Zaledwie w ciągu kilku miesięcy.

Bytomski4 kwk centrum

Nie ma tygodnia, aby bytomianie nie odczuwali wstrząsów, które wprawiają w ruch ich domy. Temat na naszym forum poświęcony tąpnięciom jest pełen informacji z różnych dzielnic. Według zapewnień dyrektora kopalni, na wiosnę miało przestać trząść naszym miastem, lecz rzeczywistość okazała się inna.

Gazeta Wyborcza podała, że w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku aż 265 budynków zostało uszkodzonych w wyniku eksploatacji górniczej. Kompania Węglowa, do której należy KWK Bobrek-Centrum, wydała na likwidację szkód już 19 mln zł. Do końca 2013 roku wydatki na ten cel mają wzrosnąć do 27,3 mln zł.

Niestety pomimo tak dużych nakładów, skutki wybierania węgla spod miasta negatywnie wpływają na jego infrastrukturę. Najlepszym przykładem jest najnowszy, trzeci odcinek obwodnicy, który ma zaledwie rok. W wyniku transformacji terenu, na nowych jezdniach powstały garby. Kompania Węglowa usunęła je poprzez sfrezowanie, ale droga wciąż jest daleka od ideału i jazda po niej nie jest tak komfortowa, jak chwilę po oddaniu jej do użytku.

Po katastrofie, jaka miała miejsce na Karbiu w 2011 roku, kiedy w krótkim czasie trzeba było ewakuować 600 osób, zmienił się sposób monitorowania wpływów eksploatacji na powierzchni. Objęto nadzorem i obserwacją 657 obiektów w rejonie prowadzonej i planowanej eksploatacji. Do tego zadania zatrudniono ekspertów z Instytutu Techniki Budowlanej i Głównego Instytutu Górnictwa.

W latach 2013 i 2014 wydobycie jest prowadzone pod starą częścią Miechowic, wzdłuż ulicy Frenzla, w rejonie ulic Odrzańskiej, Dworskiej i Północnej oraz pod północną częścią Śródmieścia, w okolicach zburzonej zajezdni tramwajowej i cmentarzy przy ul. Powstańców Warszawskich. Największe obniżenia terenu mają mieć miejsce w rejonie ulic Frenzla, Warszawskiej i pl. Niepodległości oraz ul. Słonecznej. Według prognoz na lata 2013 i 2014 grunt obniży się tam o od 1,5 do ok. 2 metrów.

Na mapie dostępnej na stronie Urzędu Miejskiego, w zakładce "Górnictwo" każdy może sprawdzić czy jego budynek znajduje się w zasięgu oddziaływania, a także jaką posiada kategorię odporności na szkody górnicze - CLICK.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon