Histeroskopia pomaga w diagnozowaniu niepłodności

O niepłodności słyszymy coraz więcej, natomiast nie każdy wie, jak się ją diagnozuje. Zdarzają się przypadki pacjentek, u których podstawowa działania, jak wywiad medyczny, badanie ultrasonograficzne i badania hormonalne nie dają wystarczających informacji o źródle problemu. Bywa czasem też tak, że obraz USG z różnych powodów nie jest do końca jasny. W takiej sytuacji prowadzoną diagnostykę zaleca się poszerzyć. Wówczas z pomocą może przyjść histeroskopia, którą można wykonać w Klinice Bocian w Katowicach.

Histeroskopia pomaga w diagnozowaniu niepłodności

Czym jest histeroskopia?

Histeroskopia jest endoskopową metodą diagnostyczno-terapeutyczną. To mało inwazyjny zabieg pozwalający ocenić lekarzowi wnętrze jamy macicy, a także stan endometrium oraz ujścia maciczne jajowodów. Dzięki niemu można wykryć ewentualne nieprawidłowości, rozważyć, czy nadają się one do usunięcia, jak również potwierdzić prawidłową budowę tej jamy. Wykonuje się go za pomocą histeroskopu, czyli urządzenia wyposażonego w kamerę sprzężoną z układem światłowodów, które umożliwia przeniesienie obrazu na monitor w czasie rzeczywistym. Do tego posiada mikronarzedzia, pozwalające na dokonanie zabiegu.

Jakie są rodzaje histeroskopii?

Wyróżniamy dwa rodzaje histeroskopii – diagnostyczną i zabiegową. Wariant badania, na który zdecyduje się lekarz, zależy w dużym stopniu od sytuacji zdrowotnej danej pacjentki. Jak sama nazwa wskazuje, histeroskopia diagnostyczna służy do zdiagnozowania źródła występowania niepokojących dolegliwości takich jak np. obfite miesiączki, nietypowe krwawienia z pochwy, krwawienia po menopauzie, bóle miednicy, powtarzające się poronienia czy trudności z zajściem w ciążę. Badanie pozwala również wykryć stany chorobowe takie jak włókniaki, zrosty wewnątrzmaciczne i polipy. Z kolei histeroskopia zabiegowa pozwala usunąć patologiczne zmiany poprzez ich wycięcie za pomocą mikronarzędzi, a także pobrać fragment tkanki do analizy. Zdarzają się też przypadki, kiedy histeroskopia diagnostyczna może przerodzić się w operacyjną, dzięki czemu pacjentka nie musi dwa razy podchodzić do tego samego zabiegu.

Jak przebiega histeroskopia?

Histeroskopia najczęściej przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Dzięki temu pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Zaleca się wykonać ją pomiędzy 8 a 12 dniem cyklu miesiączkowego. Zabieg rozpoczyna się od dezynfekcji pochwy i szyjki macicy. Gdy pacjentka jest już odpowiednio przygotowana, specjalista stopniowo wprowadza histeroskop poprzez kanał szyjki macicy. Jama macicy zostaje wypełniona płynnym medium lub gazem, umożliwiając kamerze uwidocznienie ścian macicy.

Czy trzeba się przygotować do histeroskopii?

Przede wszystkim wskazane jest szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW typu B), a także wykonanie badania z krwi, aby sprawdzić poziom przeciwciał HBs po szczepieniu. W razie potrzeby specjalista może też zalecić wykonanie dodatkowych badań.

Gdzie można wykonać histeroskopię?

Specjalistyczną placówką, w której można wykonać zarówno histeroskopię diagnostyczną, jak i zabiegową, jest Klinika Bocian w Katowicach zlokalizowana przy ul. Dąbrówki 13. Ośrodek posiada w swoim zespole doświadczonych lekarzy w obszarze wspomaganego rozrodu, certyfikowanych embriologów, diagnostów laboratoryjnych, profesjonalne położne, a także zapewnia pacjentom szczegółową diagnostykę płodności.

W przypadku chęci umówienia się na konsultację do jednego ze specjalistów w Klinice Bocian w Katowicach należy się kontaktować pod numer telefonu: +48 32 701 04 60 lub adres mailowy: katowice@klinikabocian.pl.

WWW

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon