Historia na zdjęciu: Gagarin w Bytomiu. W 1961 roku pierwszy kosmonauta przejechał przez Bytom

Jurij Gagarin, pierwszy człowiek w kosmosie, po swoim historycznym locie rakietą "Wostok 1" w 1961 roku zdobył niekwestionowaną, światową sławę. 20 lipca 1961 roku Gagarin przybywa do Polski, a dzień później odwiedza Śląsk. Przejeżdża również przez Bytom.

Bronisław Tuziak
Gagarin w Bytomiu (1961)

W 1961 roku radzieckiego kosmonautę sławią pod niebiosa prasa, radio i telewizja. Twarz Gagarina trafia na plakaty i kartki pocztowe, a nawet na znaczki i monety. Jego nazwisko otrzymują place i ulice, bohater staje na cokołach. Gagarin zaczyna jeździć po świecie,. To człowiek-symbol, który dosłownie z nieba spada Nikicie Chruszczowowi. Sowiecki przywódca nie zmarnuje takiej wprost wymarzonej okazji do promocji postępu, nauki i potęgi ZSRR. Dlatego też wysyła Gagarina za granicę. Kosmonauta przyjeżdża także do Polski. A że jest to czas, gdy Polska chwali się Śląskiem przed dostojnymi gośćmi z zagranicy (nie to co dziś) - Gagarin odwiedza Śląsk. Wizyta jest krótka, ale intensywna.

Gagarin na Śląsku witany był przez rzesze rozentuzjazmowanych ludzi i nie był to entuzjazm sztuczny. - Muszę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że sympatia Polaków do Gagarina była prawdziwa i spontaniczna - wspominał Franciszek Wszołek, były dyrektor kopalni "Wujek" oraz wiceminister górnictwa i energetyki.

- Jechaliśmy odkrytymi samochodami naokoło Śląska i Zagłębia, od Gliwic, Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca. Razem około 100 kilometrów, a w każdym mieście tłumy, tysiące, tysiące ludzi wiwatowało na cześć pierwszego kosmonauty - opisuje Wszołek, który uczestniczył w tym niepowtarzalnym objeździe.

Objazd był tyleż wyjątkowy, co ekspresowy. Gagarin przeleciał przez Bytom prawie jak jego rakieta Wostok. Harmonogram był napięty i nieubłagany: godzina 10.48 Zabrze - godzina 11.01 Bytom - godzina 11.30 Chorzów. Do Bytomia wjechał Gagarin od Karbia (ulicą Konstytucji), następnie przejeżdżał Miechowicką, Wrocławską (wówczas Bieruta), Piekarską, Kościuszki, Katowicką, przez Pogodę i wyjechał Chorzowską.

Fotografia, którą widzimy, wykonana została koło aresztu przy Wrocławskiej. Pochodzi z prywatnego archiwum bytomianina Andrzeja Tuziaka

Prezydent Indonezji w Bytomiu. Koniec lat 50.

Może Cię zainteresować:

Unikatowe zdjęcia z Bytomia z lat 50-60. Na ulicach Gagarin, prezydent Indonezji i Wyścig Pokoju

Autor: Arkadiusz Nauka

14/08/2022

Plac Słowiański w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Ostatni plac na północy Bytomia. Miał być okrągły. Dziś jest Słowiański, kiedyś patronował mu cesarz Wilhelm

Autor: Redakcja Bytomski

03/01/2023

Bytom Plac Akademicki

Może Cię zainteresować:

Dawny Bytom w kolorze. Fascynujące fotografie miasta sprzed lat. Grafik Mateusz Janocha barwnie zrekonstruował przeszłość

Autor: Tomasz Borówka

12/07/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Redakcja Katolika w Bytomiu

Historia na zdjęciu. Tu w mieściło się słynne wydawnictwo

Wspólny patrol policjanta i członka organizacji paramilitarnej Stahlhelmu Bund der Frontsoldaten Liga Żołnierzy Frontowych na ulicy w Beuthen (obecnie Bytom)

Wojna? Stan wojenny? Nie, to tylko patrol w Bytomiu

Paul Andorff Markt in Beuthen

W XIX wieku niemiecki artysta namalował Bytom. Poznajecie?

Szyb Krystyna w Bytomiu

Szyb Krystyna w czasie budowy i w latach swojej świetności

Bytom plac Sikorskiego

Ulice i place Bytomia. Jak dobrze znasz ich dawne nazwy?

Byt muzeum gornoslaskie

Znasz przeszłość Bytomia? Rozwiąż quiz historyczny

Polsko niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Bytom, ostatni niemiecki przystanek przed Polską