Historia na zdjęciu: Koniew w Bytomiu. W 1945 roku dowodził hordą barbarzyńców, 20 lat później był fetowany

Marszałek Iwan Koniew w Bytomiu. Nie, nie w 1945 roku. Były dowódca sowieckich wojsk, które podczas II wojny światowej zdobyły Bytom, dopuszczając się tu licznych zbrodni na ludności cywilnej, gwałtów, grabieży i podpaleń, gościł w mieście 20 lat później. Komunistyczne władze Śląska podejmowały go z honorami.

arc
Marszałek Iwan Koniew w Bytomiu. Obok Wojciech Jaruzelski i Edward Gierek

Przed 20 laty, w czasie pamiętnej styczniowej ofensywy w 1945 r. dowodził on wojskami I Frontu Ukraińskiego, które wyzwoliły ziemię śląsko-zagłębiowską i uchroniły nasze miasta i przemysł przed zniszczeniem - pisała prasa w styczniu 1965 roku, gdy Koniew przybył na Śląsk. Przemysł przemysłem, ale śląskie miasta, szczególnie te po niemieckiej stronie granicy, jak Gliwice, Zabrze i przede wszystkim Bytom, nie uniknęły zniszczeń. Wręcz przeciwnie, dla miejscowości w niemieckiej części Śląska nadejście Armii Czerwonej najczęściej równało się apokalipsie. Gdyby ZSRR przegrał wojnę, a wobec jego najwyższych rangą dowódców wojskowych przyjęto zasady odpowiedzialności za zbrodnicze czyny ich podwładnych podobne do tych, jakie zastosowano wobec licznych dowódców Wehrmachtu w Norymberdze i innych procesach zbrodniarzy wojennych, Koniew stanąłby przed sądem. Ale tak się nie stało.

Legenda Koniewa

Po II wojnie światowej Koniew, pławiący się w chwale zdobywcy Berlina (dzielił ją wprawdzie z marszałkiem Żukowem), kontynuował karierę w Armii Czerwonej. A w swoich wojennych wspomnieniach starannie przemilczał nie tylko okrucieństwa swoich wojsk na Górnym Śląsku, ale i fakt, że nie wykonały one zadania, jakie przed nimi postawił. Miały bowiem otoczyć i zniszczyć broniące się tutaj zgrupowanie wojsk niemieckich. Koniew utrzymywał, że jego dywizje przeprowadziły na Śląsku zręczny manewr operacyjny, celowo nie domykając pierścienia okrążenia i pozostawiając Niemcom drogę odwrotu. Chodziło jakoby o to, by w ten sposób uchronić górnośląski przemysł przed zniszczeniem. Jednak dziś już wiemy, że prawda wyglądała inaczej. Zadaniem wojsk pancernych Koniewa nie było wypchnięcie Niemców z Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, ale zamknięcie ich tutaj w wielkim kotle na wzór stalingradzkiego. Wskutek niemieckiego silnego oporu i pomyślnego kontrataku Koniew tego zamiaru nie zrealizował. Siłom Wehrmachtu udało się wymknąć z zatrzaskującej się pułapki.

Zakłamanie

Ale w 1965 roku na Śląsku była tylko jedna osoba, która tę prawdę znała, a tą osobą był... Iwan Koniew. To znaczy prawdę o fiasku próby okrążenia wojsk niemieckich, gdyż osób pamiętających sowieckie ekscesy były tysiące. Choć nikt nie odważał się poruszać tego ostatniego tematu publicznie. Nadal też straszyła niejedna z ruin, które pozostawili po sobie żołnierze Koniewa (niektórych zniszczonych przez nich obiektów, jak np. ratusza w Bytomiu, nie odbudowano zresztą do dziś).

Oficjalnie więc Koniew był wysławiany pod niebiosa jako wyzwoliciel Śląska i Zagłębia. A do tego jakże błyskotliwy dowódca. Toteż były wiece, przemowy, autografy i wizyty w zakładach pracy. A także w wyzwalanych (jak to określano za PRL) miastach. W przypadku Bytomia owo "wyzwalanie" stanowczo powinniśmy ująć w cudzysłów.

Północną część rynku w Katowicach spalili radzieccy żołnierze

Może Cię zainteresować:

Śląsk 1945: Armia Czerwona zostawiła po sobie zgliszcza. Rosjanie robią teraz to samo na Ukrainie

Autor: Tomasz Borówka

27/01/2023

Władysław Gomułka w 1945 roku

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo Ziem Odzyskanych zarządzało większością Śląska po 1945 roku. Czym się zajmowało?

Autor: Tomasz Borówka

27/01/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Gagarin w Bytomiu (1961)

Historia na zdjęciu: Gagarin w Bytomiu

Klatka schodowa bpk

Złoty wiek Bytomia - wystawa online

Bytom furka

Bytom na niepublikowanych wcześniej zdjęciach z lat 50-60

Byt figura sw floriana osp sucha gora

Strażacy z OSP Sucha Góra odnowili figurę...

Byt schron plac akademicki

Dwa nowe schrony czekają na zwiedzających

Byt wycieczka 011

Wybierz się na wycieczkę po Bytomiu!

Byt 298776

Zaginiona kolekcja dzieł sztuki Muzeum...