Idzie zima. Będzie więcej czujników smogu

Przy bytomskich placówkach oświatowych zostaną zamontowane tzw. ekosłupki. Tym samym nasze miasto powiększy sieć czujników jakości powietrza, dzięki którym mieszkańcy mogą sprawdzać, czy dłuższe przebywanie na zewnątrz jest bezpieczne.

Daniel Lekszycki
Ekoslupek na rynku

Dotąd w Bytomiu funkcjonowały dwa rodzaje czujników smogu. Jedne były zamontowane na dachach szkół i przedszkoli, a inne w postaci charakterystycznych słupków ustawiono na poziomie ulicy. Zaletą tych drugich jest emitowanie kolorowego światła, które poprzez barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza informuje o jakości powietrza w okolicy. W efekcie każdy przechodzień może dowiedzieć się, czy powietrze jest bardzo zanieczyszczone i nie potrzebuje do tego żadnego urządzenia (np. smatrfona, czy komputera).

Obecnie miasto Bytom we współpracy z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej przeprowadzają modernizację sieci pomiaru zanieczyszczeń. W 19 lokalizacjach, tam, gdzie działały standardowe czujniki na dachach montowane są ekosłupki. Prace mają potrwać do połowy listopada. Urządzenia pojawią się m.in. przy Przedszkolu nr 3 w Szombierkach, Przedszkolu nr 23 w Miechowicach, czy Szkole Podstawowej nr 27 w Łagiewnikach. W sumie na terenie Bytomia ma działać aż 30 ekosłupków.

Jak działa Ekosłupek?

Urządzenie informuje o zanieczyszczeniu powietrza za pomocą skali kolorów. Intensywny zielony oznacza bardzo dobrą jakość powietrza, jasny zielony dobrą, żółty umiarkowaną, pomarańczowy dostateczną, czerwony złą, a intensywny czerwony bardzo złą. Ekosłupek co godzinę mierzy stężenia pyłów zawieszonych (PM 1, PM 2.5, PM 10), jak również innych zanieczyszczeń, m.in. takich jak dwutlenek siarki (SO2), ozon (O3) i formaldehyd, który powstaje podczas spalania plastiku.

Oprócz emitowania kolorowego światła, słupek także przesyła dane za pośrednictwem miejskiej sieci szerokopasmowej do głównego centrum zarządzania, co pozwala na bieżące monitorowanie jakości powietrza przez miejskie instytucje. Ponadto aktualne pomiary można sprawdzać na stronie internetowej Bytomskiego Alarmu Smogowego.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon