Inwestycja w infrastrukturę się opłaciła. Bytomska akademia z certyfikatem

Akademia Piłkarska Polonii Bytom otrzymała prestiżowy Złoty Certyfikat w programie Certyfikacji Szkółek PZPN na 2024 rok. Udało się to osiągnąć dzięki inwestycji w nowoczesną infrastrukturę sportową przy ulicy Piłkarskiej.

BS Polonia Bytom
Akademia Piłkarska Polonia Bytom

Bytomski klub uczestniczy w programie Certyfikacji Szkółek od 2019 roku, gdy został zapoczątkowany przez Polski Związek Piłki Nożnej. Niestety dotąd Akademia Piłkarska Polonii Bytom posiadała jedynie tzw. Srebrną Gwiazdkę.

- Gdy 4 lata temu rozpoczynaliśmy naszą współpracę z Ministerstwem Sportu oraz Polskim Związkiem Piłki Nożnej w ramach programu Certyfikacji wiedzieliśmy, że pod kątem sportowym jesteśmy przygotowani na walkę o złotą gwiazdkę, jednak zdawaliśmy sobie sprawę, że nadal posiadamy wiele deficytów, jak chociażby infrastruktura sportowa. Stąd też podchodziliśmy realnie do swojej pozycji na rynku akademii piłkarskich w naszym kraju - przyznaje Tomasz Stefankiewicz, dyrektor sportowy sekcji piłkarskiej.

Krzywy domek to już przeszłość. Polonia ma nowy dom

Przypomnijmy - Polonia Bytom przez całe dekady borykała się z fatalnymi warunkami lokalowymi. O ile stadion po (niezbyt udanych) modernizacjach spełniał jakieś standardy, to zaplecze socjalne wołało o pomstę do nieba. Młodzi piłkarze korzystali z blaszanego budynku, który postawiono w ubiegłym stuleciu tylko tymczasowo, a ostatecznie przetrwał kilkadziesiąt lat. Obiekt miał dziurawy dach i żeby dzieciom nie kapało na głowę, pod sufitem rozwieszono sektorówkę. Część okien była wybita i zabita dyktą. Całość natomiast była przechylona do tego stopnia, że niektóre osoby przebywając wewnątrz dostawały mdłości, jak na morzu. Z takim zapleczem mimo najszczerszych chęci kadry trenerskiej nie było mowy o przyznaniu Polonii Złotej Gwiazdki.

To na szczęście zmieniło się w tym roku. Przed kilkoma miesiącami oddano do użytku zupełnie nowy kompleks sportowy przy ulicy Piłkarskiej, gdzie nie tylko wybudowano pełnowymiarowe boisko ze sztuczną murawą, ale przede wszystkim nowoczesny, trzykondygnacyjny gmach o powierzchni 3236 mkw. z komfortowymi szatniami dla zawodników akademii oraz pierwszej drużyny seniorów i salą konferencyjną. W kolejnym etapie na wyższych piętrach zostanie zaaranżowana siłownia, minimuzeum klubowe, biura, pomieszczenia nowej sekcji e-sportowej, a także kawiarnia z tarasem widokowym, stąd rodzice będą mogli obserwować trening swoich pociech.

- Do przyszłorocznego cyklu programu Certyfikacji Szkółek PZPN przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy. Nieustannie podnosiliśmy standardy sportowe i organizacyjne w Akademii Piłkarskiej, pracowaliśmy nad ewaluacją Autorskiego Programu Szkolenia naszej Akademii - podkreśla Tomasz Stefankiewicz.

Złota Gwiazdka dla Akademii Piłkarskiej Polonia Bytom

To zaprocentowało, bowiem tuż przed Bożym Narodzeniem Akademia Piłkarska Polonii Bytom jako jedyna bytomska akademia zdobyła najwyższy, Złoty Certyfikat w programie Certyfikacji Szkółek PZPN na 2024 r. Ideą programu jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja profesjonalizmu szkółek. Przyznanie oddziałowi szkółki piłkarskiej certyfikatu na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez niego szeregu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia.

- Na uzyskanie złotej gwiazdki olbrzymi wpływ miała zrealizowana inwestycja i nowy dom, jaki od niedawna posiadamy, ale to niejedyne wymogi, które musieliśmy spełnić. Jako kadra szkoleniowa w całym okresie objętym certyfikacją uczyliśmy się zasad ustalonych przez związek, nasza kadra szkoleniowa rozwijała swoje kompetencje i przygotowywała się do wskoczenia na wyższy poziom oznaczony kolorem złotym - mówi Daniel Sroka, koordynator akademii.

Tutejsza akademia od lat rozwija własny, autorski system szkolenia, którego twórcą jest trener Leszek Legut współpracujący do niedawna z klubem, zaś na przestrzeni lat swoją cegiełkę dołożyli do niego również inni członkowie kadry szkoleniowej: Daniel Sroka, Aleksander Mużyłowski i Jakub Kubica.

- Program certyfikacji gwarantuje jakość pracy i bezpieczeństwo, ponieważ każdy z trenerów musi planować swoją pracę z dużym wyprzedzeniem, a zawodnik zostaje dopuszczony do zajęć na podstawie ważnych i szczegółowych badań. Wymaga ona przewidywania, bieżącego uzupełniania mezocykli oraz doskonalenia własnych kompetencji, co przekłada się na jakość szkolenia młodych zawodników - mówi Aleksander Mużyłowski, trener współpracujący z kilkoma rocznikami.

Ministerstwo dofinansuje akademię

Złota Gwiazdka dla klubu oznacza nie tylko prestiż, lecz także dodatkowe środki z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki na rozwój sportu i młodzieży.

- To znaczące dla Spółki środki finansowe, które możemy przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu sportowego, organizację meczów i turniejów, podwyższenie kwalifikacji trenerów, a tym samym podwyższanie jakości szkolenia dzieci i młodzieży, które jest jednym z priorytetów działalności spółki - objaśnia Dorota Borecka-Leszczuk, dyrektor zarządzająca w spółce Bytomski Sport Polonia Bytom.

Polonia Bytom od kilku lat systematycznie podnosi się z poważnego kryzysu sportowego, finansowego i infrastrukturalnego, w który popadła w wyniku złego zarządzania i nieodpowiedzialnych decyzji dawnych władz klubu. Dziś spółka Bytomski Sport ma stabilną sytuację, pierwsza drużyna powróciła do rozgrywek na szczeblu centralnym dzięki wywalczonemu awansowi do II ligi, a zawodnicy i kibice mogą korzystać z nowego obiektu przy ulicy Piłkarskiej. Oczywiście chciałoby się sukcesów na miarę dawnych czasów, ale jeśli klub będzie dalej odbudowywać swoją pozycję, to niewątpliwe w końcu doczekamy się największych sportowych emocji w Bytomiu.

Nowe boisko Polonii Bytom

Może Cię zainteresować:

Polonia wraca do siebie. Boisko gotowe!

Autor: Daniel Lekszycki

24/08/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon